Prvi državni revizor u istoriji Vatikana Libero Milone podneo je tužbu protiv Svete stolice u kojoj navodi da je otpušten nakon što je otkrio određene finansijske nepravilnosti.
U tužbi podnesenoj prošle nedelje, bivši revizor i njegov zamenik Ferućo Paniko traže odštetu u vrednosti od 9,3 miliona evra, prenosi Rojters.
Portparol Vatikana je odbio da komentariše tužbu.
Milone, koji je bio izvršni direktor međunarodne korporacije "Deloat" u Italiji, postao je 2015. godine prvi državni revizor u istoriji Vatikana, usled namere pape Francisko da uredi finansije Vatikana i učini ih transparentnijim.
Kardinal Anđelo Bekiju, tada druga najvažnija osoba u Vatikanu, savetovao je revizoru 2017. godine da podnese ostavku.
Bekiju je tada izjavio za Rojters da je Milone "prekršio sva pravila i špijunirao svoje nadređene u njihovim privatnim životima".
Milone je negirao optužbe, navodeći da je tražio informacije na koje ima pravo kao državni revizor.
Papa Francisko smenio je Anđela Bekija 2020. godine sa pozicije kardinala. Bekiju je jedan od deset optuženih kojima se u Vatikanu sudi za korupciju, proneveru i kupovinu nekretnina u Londonu. Svi optuženici negiraju optužbe.
Kabinet javnog tužioca Vatikana saopštio je da je ponovo otvorena istraga o događajima koji su prethodili Miloneovoj ostavci 2017. godine.
Bekiju je odbio da komentariše Miloneovu tužbu, i umesto toga je podsetio na svoju prethodnu izjavu, kada je tvrdio da je papa naredio otpuštanje bivšeg revizora, pa je Bekiju samo prosledio poruku.
Advokati Anđela Bekija su izjavili da je Milone u tužbi izneo "potpuno neosnovanu rekonstrukciju" događaja.
Milone je u utorak izjavio da je na početku svog mandata imao dobre odnose sa papom i da ga je informisao o svemu što bi saznao, ali da se to promenilo 2016. godine kada je zatražio dodatne informacije od Bekija o nekretninama u Londonu.