U toku prošle godine 27 odsto radnika u EU patilo je od stresa, depresije i anksioznosti.
Zbog toga što je izloženost rizicima povezanim sa stresom i mentalnim poremećajima dodatno porasla kao posledica pandemije kovida, Savet EU usvojio je prvi set zaključaka o povezanosti mentalnog zdravlja i zaposlenosti sa fokusom na prekarni rad, odnosno rad koji se obavlja pod teretom nesigurnosti, sa slabim ili nikakvim poštovanjem radnih prava i zaštite.
Vršilac dužnosti španskog ministra rada i socijalne ekonomije Jolanda Dias Peres istakla je da je borba protiv neizvesnog i nesigurnog rada jedno od najboljih sredstava za sprečavanje psiholoških rizika rada.
"Zaključci predstavljaju značajan korak ka prepoznavanju uticaja mentalnog zdravlja i aktivnom promovisanju psihološkog blagostanja radnika", rekla je španska ministarka.
Navodi se da je mentalno zdravlje važno pitanje za radnu sposobnost i produktivnost i obrnuto - psihosocijalni rizici na radnom mestu mogu biti nepovoljni po mentalno zdravlje.
"Loše plaćeni plaćene i nezaštićene poslove, može dovesti do poremećaja poput anksioznosti i depresije", ističe se u saopštenju Saveta.
S obzirom na to, Savet je pozvao članice da promovišu kvalitetne politike zapošljavanja radi borbe protiv prekarnog rada, jačaju javne sisteme zaštite mentalnog zdravlja na radu i promovišu istraživanja o mentalnom zdravlju na radu.
Takođe se članice pozivaju da podržavaju angažovanje i reintegraciju radnika sa problemima mentalnog zdravlja, kao i da podrže samozaposlene i mala i srednja preduzeća u sprečavanju psihosocijalnih rizika na radu.
Istovremeno je Savet pozvao Evropsku komisiju da razmišlja o adekvatnoj politici za rešavanje problema psihosocijalnih rizika na radu, da smatra pravo radnika da se isključi preventivnom merom i podstiče koordinaciju nacionalnih inicijativa za upravljanje psihosocijalnim rizicima na radu.
Pored toga, socijalni partneri su pozvani da vode socijalni dijalog radi unapređenja uslova rada i podizanja svesti o psihološkom blagostanju.