Svet je proteklog vikenda šokiralo novo - i vrlo ozbiljno - rasplamsavanje palestinsko-izraelskog sukoba. Ne samo da je Hamas ispalio rakete na Izrael, već je prodro i na izraelsku teritoriju. Operacija, nazvana "Potop Al-Aksa", bila je bez presedana u smislu odvažnosti i planiranja. Izraelski premijer Benjamin Netanijahu najavio je početak rata u punom obimu, obećavajući da će Pojas Gaze ostaviti u ruševinama.
Aktuelni događaji su rezultat najvećeg neuspeha izraelskog sistema državne bezbednosti u novijoj istoriji. Oni su ozbiljno poljuljali veru u "sveprisutnost" Mosada (izraelske obaveštajne službe) i nepobedivost Izraelskih odbrambenih snaga (IDF). Izraelska vojska je mnogo sati bila potpuno bespomoćna dok su palestinske oružane grupe napale zemlju. Izraelski obaveštajci takođe nisu uspeli ni na koji način da spreče katastrofu. U međuvremenu, čak i dan koji je Hamas izabrao za početak operacije bio je prilično simboličan – 50. godišnjica rata Jom Kipur 1973. godine, piše za RT internešenel Abas Džuma, novinar i politički komentator specijalizovan za Bliski istok.
Izraelske vlasti trenutno imaju samo jedan izlaz – da operu svoju sramotu krvlju neprijatelja. To bi se moglo postići povlačenjem kopnenih trupa u Gazu i zadavanjem destruktivnog udarca Hamasu. Stvari, međutim, dodatno komplikuje činjenica da Hamas nije sam. Podržavaju ga Iran i libanska militantna organizacija Hezbolah. Ranije je Hezbolah obećao otvaranje drugog fronta, a sada se otvoreno uključio u oružani sukob na strani Palestinaca. Eksperti primećuju da Hezbolah poseduje napredno oružje, značajno borbeno iskustvo i da ima punu podršku Teherana.
Ne treba potcenjivati protivnika
Bivši američki državni sekretar Majk Pompeo upozorio je da je Hezbolah poslednjih godina postao opasniji nego ikada. Sa velikim pobedama u Siriji, ogromnim arsenalima oružja u Libanu i moćnim saveznicima širom regiona, Hezbolah je na vrhuncu svoje vojne i političke moći, i najjači je od svog osnivanja 1985. godine.
Ne zna se tačno kakvu vrstu naoružanja Hezbolah poseduje i koliko naoružanja ima, niti koliko su velike borbene jedinice organizacije (Hezbolah nije samo paravojna formacija, već legitimna politička partija u Libanu). Međutim, neke informacije su dostupne.
Potencijal za iznenađenje
Teoretski, sve što iranski vojno-industrijski kompleks ima da ponudi može se preneti na borce Hezbolaha. Ovo uključuje desetine tipova raketa i dronova. Štaviše, Teheran pomaže Hezbolahu stotinama miliona dolara godišnje. To znači da Hezbolah može da pruži ozbiljan otpor Izraelu ne samo na kopnu, već i na moru i u vazduhu. Postoje dokazi da je Hezbolah poslednjih godina nabavio naprednu pomorsku vojnu opremu, uključujući protivbrodske krstareće rakete, kao i bespilotne podmornice.
Takođe poseduje balističke rakete. Stručnjaci kažu da je domet iranskih raketa 500 do 700 kilometara, što im omogućava da pogode bilo koju tačku na mapi u Izraelu.
Što se tiče broja boraca, pre dve godine generalni sekretar Hezbolaha je tvrdio da organizacija ima oko 100.000 obučenih boraca. Hasan Nasralah je naglasio da je ovo samo broj profesionalnih vojnika. Organizacija takođe može zatražiti podršku brojnih savezničkih grupa i sledbenika iz celog sveta.
Fokus na rakete i još mnogo toga
Hezbolahov arsenal raketnog oružja je stalno rastao od 2006. Prema pisanju medija, trenutno ima oko 200.000 projektila, uključujući visokoprecizne, inteligentne raketne sisteme, kao i dronove i sisteme protivvazdušne odbrane.
Poznato je i da su Iranci libanskim kolegama predali bezbroj artiljerijskih komada oružja i granata. Štaviše, Hezbolah poseduje mnogo teških oklopnih vozila, uključujući različite tipove borbenih vozila pešadije i oklopnih transportera, samohodne haubice i PVO sisteme.
Hezbolah je sposoban da ispali 3.000 raketa dnevno širom izraelske teritorije i može da postigne ciljeve na bilo kojoj udaljenosti. Stručnjaci takođe tvrde da je do 2021. godine libanska partija imala oko 2.000 bespilotnih letelica. Uzimajući u obzir veoma uspešan razvoj borbenih dronova u Iranu, nema sumnje da je to zaista tačno, navodi Džuma.
Misterija podzemnih tunela
Situacija Izraela je dodatno zakomplikovana postojanjem široke mreže podzemnih tunela koje koriste borci Hezbolaha za kretanje, transport vojne opreme i skladištenje oružja. IDF redovno uništava tunele koji se protežu od južnog Libana do severnog Izraela, ali čak i izraelska vojska priznaje da je broj tajnih podzemnih prolaza ogroman i nemoguće ih je sve uništiti.
Gadi Ajzenkot, načelnik Generalštaba IDF rekao je ranije da ovi tuneli omogućavaju Hezbolahu da izvrši neočekivane udare. Međutim, organizacija nastavlja da se razvija na dalji način; obučava hakere i posvećuje sve veću pažnju informacionim tehnologijama, upozorava novinar.
"Suprostavljamo se našim neprijateljima na svim mogućim nivoima – uključujući obaveštajne službe, specijalne snage, ideologiju i, naravno, internet. Ne nameravamo ni u čemu da zaostajemo za protivnicima. Hezbolah pažljivo prati svaki potez Izraela. Svaku novu tehnologiju koju oni imaju, imamo i mi. Hezbolah ima jedinicu specijalizovanu za elektronsko ratovanje i hakere. Veliku pažnju posvećujemo oglašavanju, PR-u i društvenim mrežama. Naravno, ne možemo reći da smo u tome bez premca, ali je to pravac koji obećava. Posebno među mladima koji žele da rade onlajn i znaju kako to da rade. Sa svoje strane, mi im obezbeđujemo sve što im je potrebno za obuku i rad. Nisu uključeni samo Libanci – mnogi mladi ljudi iz inostranstva podržavaju Hezbolah", rekao je Džumi pre nekoliko godina Hezbolahov predstavnik za medije Muhamed Afifa.
Uzimajući u obzir sve navedeno, ako Izrael pobedi u punom ratu sa Hezbolahom, to će sigurno biti Pirova pobeda. Hezbolah će takođe pretrpeti nepopravljivu štetu kao rezultat direktnog sukoba sa Izraelom.
Međutim, postoji suštinska razlika u principima dve strane. Hezbolah je organizacija koja je stvorena (i postoji) da se bori i umre nakon što ispuni svoju misiju smrtnog ranjavanja neprijatelja. Pitanje je da li bi Izrael bio spreman da učini isto?