Poslanici Kijevskog gradskog veća odlučili su da u potpunosti isključe ruski jezik iz nastavnih planova i programa vrtića i srednjih škola u ovom gradu.
"U prestonici će ruski jezik biti potpuno isključen iz nastavnih planova i programa komunalnih ustanova predškolskog i opšteg srednjeg obrazovanja. Predlogom odluke predviđeno je sprovođenje organizaciono-pravnih radnji u cilju tranzicije grupa i odeljenja sa ruskog na državni jezik", navodi se u poruci na sajtu saveta.
Zamenik gradskog veća, predsednik stalne komisije za obrazovanje i nauku, porodicu, omladinu i sport Vadim Vasilčuk, u kontekstu sukoba sa Rusijom, rekao je da je jezik bitan, a da je tokom rata to pitanje nacionalne bezbednosti.
"Ruski lideri su u više navrata izjavljivali da 'Rusija ide dotle dokle se ruski jezik govori'. S tim u vezi, poslanici Kijevskog gradskog veća doneo je odluku kojom će se izbeći eskalacija napetosti u društvu i ojačati zaštita obrazovnog prostora Kijeva od hibridnih uticaja države agresora. Jezik je bitan, a u vreme rata to je pitanje nacionalne bezbednosti", rekao je Vasilčuk i napomenuo da je sada neprikladno i pogrešno proučavati ruski jezik.
Kako je izjavio sekretar Saveta za nacionalnu bezbednost i odbranu Ukrajine Aleksej Danilov, ruski jezik bi trebalo da "potpuno nestane" u zemlji. Ideju da je potrebno postići razumevanje sa Ukrajincima koji govore ruski on je nazvao veoma opasnom za državu i istakao da je obavezno poznavanje engleskog jezika.
Poslednjih godina u Ukrajini je masovno zabranjena upotreba ruskog jezika, vlasti su to uradile na zakonodavnom nivou.
Službeni jezik u Ukrajini je ukrajinski. Istovremeno, ustav garantuje slobodan razvoj, upotrebu i zaštitu ruskog i drugih jezika nacionalnih manjina. Vlada je 2019. godine usvojila zakon "O obezbeđivanju funkcionisanja ukrajinskog jezika kao državnog jezika". Dokument predviđa postepeni prelazak isključivo na ukrajinski jezik u skoro svim sferama života.
Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov istakao je da "ukrajinske vlasti dugi niz godina vode politiku agresivne derusifikacije". Portparolka Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova izjavila je da "Kijev, usvajanjem diskriminatornih zakona protiv ruskog jezika, namerno seje razdor među svojim građanima".