Bivši poljski premijer Donald Tusk već je proglasio pobedu na jučerašnjim parlamentarnim izborima, iako je vladajuća stranka Pravo i pravda (PiS) osvojila pojedinačno najviše glasova na izborima.
Više šansi za preuzimanje vlasti, ipak, ima opoziciona koalicija koju predvodi Tusk, što su iz Brisela već pozdravili s obzirom da bi takav ishod poremetio pobednički trend evroskeptika unutar EU, ocenio je "Bi-Bi-Si".
Oda radosti koja dolazi iz EU potpuno je razumljiva, ako se ima u vidu da je aktuelna konzervativna i desno orijentisana poljska vlada otvorila čitav niz žarišta u odnosima sa Briselom: od vladavine prava i pravosudne reforme, preko tretmana LGBT populacije, pa sve do zahteva za ratnim reparacijama od Nemačke.
S druge strane, ističe se da ko god da pobedi, teško da će se antiruska linija Varšave pokolebati.
Tome naročito doprinosi činjenica da je Poljska, "na krilima" rusko-ukrajinskog sukoba i podrške Kijevu, dobila na značaju u evropskoj porodici u kojoj, kako su analitičari ocenjivali, već duže vreme igra perifernu ulogu.
Senku na prijateljstvo "ratnih drugova" bacila je odnedavno polemika o žitu, koja je navela poljske lidere da zaprete obustavom slanja oružja Ukrajini, a ukrajinskog predsednika Vladimira Zelenskog da optuži pojedine u Evropi za "lažnu solidarnost".
Promena vlasti u Poljskoj je moguća, ali drastična promena pravca, čak i da se vlast promeni, nije na vidiku, ocenjuju analitičari.
Tvrda linija oko pitanja Ukrajine
Predsednik Centra za strateške alternative Aleksandar Mitić ocenjuje da neće doći do smanjenja podrške Ukrajini, ako opozicija pobedi. Kako podseća, Poljska je i prethodnih godina bila jedan od najvećih jastrebova kada je u pitanju antiruska politika.
"Donald Tusk je možda liberalniji u nekim drugim aspektima, poput socijalnih, ali će sigurno zadržati tvrdu liniju oko pitanja Ukrajine, a Poljska će nastaviti da bude jedna od najagresivnijih zemalja u smislu podrške Ukrajini i antiruske retorike", ocenjuje Mitić za RT Balkan.
Iako je poslednjih meseci izbio sukob Varšave i Kijeva oko transporta žitarica - što je bilo jedno od pitanja zbog kojih se pojavila mogućnost da Poljska odustane od slanja oružja - odnosi su, ipak, mnogo kompleksniji i "vidimo da do toga najverovatnije neće doći".
Poljska će pomagati onoliko koliko može, smatra naš sagovornik, ali podseća da je Varšava iscrpela veliki deo resursa koje su imali.
"Sada čekaju novo naoružanje koje bi trebalo da im stigne iz SAD i Južne Koreje. Aktuelna vlada je najavila da u ovom trenutku nema mogućnost niti nameru da šalje novo oružje Ukrajini. Tako da je pitanje koliki su realni kapaciteti Poljske da šalje Ukrajini oružje, čak i u slučaju promene vlasti", ističe Mitić.
Otopljavanje odnosa sa Berlinom
Neki pomak mogao bi da se napravi kada su u pitanju zahtevi Poljske da dobije kompenzaciju za oko 1,3 biliona dolara procenjenih gubitaka pretrpljenih tokom okupacije nacističke Nemačke 1939-45.
Mnogi očekuju otopljavanje odnosa Berlina i Varšave, s obzirom na Tuskov proevropski bekgraund i savezništvo sa bivšom nemačkom kancelarkom Angelom Merkel.
"Tusk je izuzetno pronemački i probriselski nastrojen i verujem da će učiniti sve da se ta inicijativa vezana za reparacije ili stopira ili transformiše. To je zastupala dosadašnja vlast, koja je imala loše odnose sa Berlinom. Tusk to želi da promeni i očekujem da će da spusti loptu", smatra naš sagovornik.
Antimigrantska politika
Jedno od gorućih pitanja na relaciji Brisel-Varšava tiče se migranata. Aktuelna vlada se nedavno, zajedno sa Mađarskom, pobunila zbog dogovora EU o migrantskim kvotama, a ni sam Tusk nema previše manevarskog prostora kada su u pitanju migranti, ističe Mitić, uz napomenu da je javno mnjenje u Poljskoj izrazito suprotstavljeno uvođenju kvota.
Ne treba zaboraviti, kaže Mitić, da će eventualna Tuskova vlada biti koaliciona i da će imati snažnu opoziciju u strankama koje su izuzetno protivne i kvotama i migracijama (to jest u dosadašnjoj vlasti).
"Sigurno je da će se tražiti neki modalitet i da će Brisel moći lakše da razgovara sa Tuskom koji je ne samo bliži Briselu, nego je i nekadašnji šef Evropskog saveta. Dakle, spremniji je na kompromise i bolje poznaje mehanizme, pa će do nekakvog dogovora verovatno doći po pitanju migranata, ali ne mislim da Poljska može suštinski da odustane od svoje antimigrantske politike", zaključuje naš sagovornik.