Nemačka produžava rad tri nuklearne elektrane
Poslanici u Bundestagu odlučili su da tri preostale nemačke nuklearne elektrane ostanu u funkciji do aprila.
Nemačka je planirala da potupno prestane sa korišćenjem nuklearne energije do kraja 2022, ali je kancelar Olaf Šolc naredio da se taj rok produži zbog nestašice energenata izazvane dešavanjima u Ukrajini.
Poslanici su glasali o promeni Zakona o atomskoj energiji, koji predstavlja pravni okvir da se ovaj rok produži, a izmene predviđaju da neće biti novog produženja posle aprila.
Ministarka za životnu sredinu Štefi Lemke potvrdila je za RTL da zakon "jasno kaže da će gašenje biti 15. aprila".
Nuklearne elektrane o kojima je reč su Isar 2 u Bavarskoj, Emsland u severozapadnoj Nemačkoj i Nekarvesthajm 2 u Baden-Virtembergu.
Nacrt zakona predviđa da se "bezbednost [nuklearnih] sistema kontinuirano obezbeđuje na visokom nivou sveobuhvatnim državnim nadzorom", navodi nemački javni servis ZDF.
Međutim, opsežna provera bezbednosti, koja se obično realizuje svakih 10 godina, neće biti sprovedena na ta tri postrojenja zbog "izuzetno kratkog perioda u kome će nastaviti rad", izvestio je ZDF, pozivajući se na nacrt zakona.
Kopromisno rešenje
Produženje životnog veka nuklearnim elektranama izazvalo je žučnu debatu u nemačkoj koalicionoj vladi.
Šolcova odluka se vidi kao kompromis između zahteva njegovih koalicionih partnera, Zelenih i Stranke slobodnih demokrata (FDP).
Liberali iz FDP zalažu se da reaktori ostanu aktivni do 2024. godine.
Sa druge strane, Zeleni su dugo bili protiv nuklearne energije, a njihova partija je delimično izgrađena na posleratnim antinuklearnim pokretima. Iako su priznali da im je bilo teško da donesu ovakvu odluku, Zeleni su na kraju podržali Šolca pod uslovom da je to privremeno.