"Forbs": Raketama ATACMS koje je Vašington poslao Ukrajini istekao rok upotrebe
Rakete dugog dometa ATACMS, koje su SAD nedavno isporučile ukrajinskim oružanim snagama, ne mogu da unište ruske tenkove, piše komentator Dejvid Eks u članku za "Forbs".
Razlog za to je jednostavan: "Bojeva glava ove rakete sadrži oko hiljadu bombi, koje ne mogu napraviti ozbiljnu štetu tenku", navodi se u ovom članku. Osim toga, Ukrajini nisu isporučene nove američke rakete, već one kojima je istekao "rok upotrebe".
SAD su nedavno poslale operativno-taktičke rakete ATACMS u Ukrajinu, izjavila je portparolka Saveta za nacionalnu bezbednost Adrijan Votson.
Armijski taktički raketni sistem M39 je balistička raketa teška dve tone, sa snažnim raketnim motorom i bojevom glavom koja nosi 950 bombi M74. Rakete se mogu ispaljivati iz lansera M270 na gusenicama, ili iz lansera na točkovima.
Administracija predsednika Džozefa Bajdena je, tvrdi se u ovom članku, poslednjih nedelja isporučila Ukrajini "nepoznat broj zastarelih raketa".
Nedavno su ukrajinske snage ispalile ove rakete na aerodrom blizu Berdjanska, koje su raspršile skoro 3.000 bombi M74 po severnoj platformi aerodroma.
Kako je major američke vojske Džejms Haton naglasio: "Nakon detonacije, svaka bomba se raspada na veliki broj čeličnih fragmenata, koji su efikasni protiv ciljeva kao što su gume kamiona, vozila sa tankim oklopom i radarskih antena."
"Ali, nemojte trošiti ove skupe projektile na tenkove, jer nisu efikasne protiv oklopnih vozila", izjavio je Haton. Ne treba očekivati da će rakete zaustaviti tenkovski napad.
Krajem 90-ih, američka vojska razvila je novu verziju rakete ATACMS. Vojska je uskoro otkazala porudžbine ovih raketa, ali ne zato što su druge varijante ATACMS bile efikasnije u uništavanju tenkova, već zbog ušteda.
Bajdenova administracija tvrdi da će SAD snabdevati Ukrajinu raketama ATACMS "ne rizikujući svoju vojnu spremnost". A to znači da jedino rakete, kojima je istekao rok trajanja, zaključuje Eks, ispunjavaju uslov da budu isporučene Ukrajini.