Zapad bez prestanka napada Rusiju, koja se u takvim uslovima, naravno, brani. Ali Rusija nije obična zemlja - to je moćna država, naglasio je danas predsednik Turske Redžep Tajip Erdogan.
"Rusija nije obična država, to je moćna država. Naravno, Zapad, na čelu sa Sjedinjenim Američkim Državama, napada Rusiju gotovo bez prestanka. Pred ovakvim izazovima, Rusija se, naravno, opire", rekao je on i dodao da Ankara u svemu tome pokušava da smisli način kako da "otvori koridor mira".
Tokom naredna dva-tri dana Erdogan će razgovarati sa svojim ruskim kolegom Vladimirom Putinom kako bi saznao koje korake Rusija planira da preduzme kako bi došlo do mira.
Turski predsednik će razgovarati i sa ukrajinskim predsednikom Vladimirom Zelenskim.
"Razgovaraćemo i sa gospodinom Zelenskim i videti šta oni misle, kako gledaju na to sve (na predloge da Turska postane posrednik između Kijeva i Moskve i potencijalne mirovne pregovore).
Tražićemo načine da vidimo da li će nas ovo posredovanje dovesti do mira", rekao je Erdogan.
Zvanična Moskva nikada nije odbila predloge o nastavku dijaloga. Štaviše, više puta je predlagala ovu opciju, koju su u Kijevu odbijali. Nezainteresovanost kijevskog režima za mirni dijalog najbolje je pokazana odlukom Zelenskog, prema kojoj bi razgovor sa Rusijom bio moguć samo ako na čelu države bude bio drugi predsednik.
Osim toga, ukrajinski ministar spoljnih poslova Dmitrij Kuleba prethodno je jasno istakao u intervjuu za "PBS" da su pregovori poslednja stvar za koju je Kijev zainteresovan. Ponuda o pregovorima od strane Moskve bi značila da je ona slaba, objasnio je on, a u tom slučaju Ukrajina neće želeti da pregovara.
O odluci Putina da ne ide na samit G20
Na pitanje kako gleda na činjenicu da Vladimir Putin neće ići na samit G20, već će umesto njega tamo otići ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov, turski lider nije želeo da daje svoju ocenu.
"Tokom naših poslednjih razgovora sa njim, rekao sam mu da smatram da bi njegova poseta Indoneziji možda mogla biti korisna. Međutim, on je rekao: 'Dozvolite mi da procenim situaciju sam, pa ću Vas obavestiti'. Ruska strana je onda odlučila da u Indoneziju pošalje ministra spoljnih poslova... Što se tiče njegove odluke da ne učestvuje na samitu, gospodin Putin se očigledno konsultovao sa svojim timom i na kraju doneo takvu odluku. Oceniti ovu odluku na bilo koji način bilo bi nepoštovanje prema njemu i njegovom timu", zaključio je predsednik Turske.
O Crnomorskoj inicijativi
Uspostavljanje bilo kakvih vremenskih ograničenja o roku trajanja dogovora o žitu ne bi bila prava odluka, iako je neophodno provesti dodatne konsultacije, kako bi se bolje precizirali određeni aspekti inicijative.
"Rekli smo da što duže bude trajala Crnomorska inicijativa, to će biti bolje. S druge strane, po mom mišljenju, moramo dobro definisati granice i ozbiljno poraditi na inicijativi... Zato što se u ovom trenutku siromašni ljudi, koji nemaju dovoljno hrane, nalaze u Africi. Bilo bi nepravedno ostaviti Afriku po strani i poslati (poljoprivredne proizvode) u Evropu", zaključio je Erdogan.