Ceđenje suve drenovine: Pentagon pustoši zalihe da bi naoružao Izrael i Ukrajinu
Novoformirani tim unutar Pentagona dobio je zadatak da pretražuje zalihe SAD, tražeći municiju za snabdevanje Izraela koji dnevno izvodi stotine raketnih napada na Hamas.
Do pretrage skladišta dolazi u trenutku kada se odbrambena industrija i Pentagon bore da pošalju oružje u Ukrajinu i zadrže nivo sopstvenih zaliha.
Novi napor je, navodi "Politiko", najnoviji pokazatelj koliko je Americi važno da naoruža Izrael ali i pruža uvid u izazove sa kojima se suočavaju SAD koje sada šalju oružje i opremu za dva prekomorska sukoba odjednom.
Izrael je već potrošio više od 8.000 komada precizne municije, a sa Hezbolahom koji se nazire na njegovoj severnoj granici i ratom koji pokazuje malo znakova kraja, vlada je željna da obnovi zalihe.
Dobar deo te iste municije takođe je ključan za američke ratne planove u Indo-Pacifiku i drugde i dopremljena je u Ukrajinu tokom prošle godine.
Potreba da se transportuju zalihe i Ukrajini i Izraelu dovela je američku odbrambenu industriju do "prelomne tačke", kaže Dak Hardvik, potpredsednik za međunarodne poslove u Asocijaciji za aerokosmičku industriju, industrijskoj trgovinskoj grupi.
"U proteklih 30 godina niste imali dva prava sukoba koja su se dešavala istovremeno sa potencijalnim trećim u tri različita regiona sveta", rekao je on, misleći na navodnu kinesku invaziju na Tajvan.
Iako je sukob u Ukrajini drugačiji od izraelskog, postoji oružje koje obe zemlje žele od SAD, uključujući artiljerijske granate od 155 mm, zajedno sa bombama malog prečnika, koje se lansiraju iz vazduha, municijom za direktan napad i raketama "helfajer". Ti zahtevi će samo rasti, a SAD nastavljaju da se spremaju za potencijalni sukob sa Kinom.
Imajući u vidu ove suprotstavljene prioritete, krajnje je vreme da rukovodstvo Pentagona organizuje večeru sa liderima industrije da iskreno govore o tome šta se može učiniti kako bi se povećala proizvodnja za popunjavanje zaliha američkih vojnih skladišta, rekao je Džoš Kiršner, generalni direktor konsultantske kompanije "Bikon global stratedžiz".
Dok zvaničnici Ministarstva odbrane, uključujući ministra odbrane Lojda Ostina, kažu da SAD mogu da se nose sa Ukrajinom i Izraelom u isto vreme, postoji sve veći skepticizam u pogledu sposobnosti SAD da održi korak, posebno jer su ukrajinski zahtevi već opterećivali sistem.
Još u januaru je Centar za strateške i međunarodne studije objavio studiju u kojoj se navodi da bi se Pentagon brzo suočio sa velikim nedostatkom oružja ako bi se borio protiv velike sile poput Kine zbog trenutnog mirnodopskog nivoa proizvodnje.
Podizanje do ratnog nivoa znači otvaranje novih proizvodnih linija, brzo potpisivanje ugovora i zapošljavanje više radnika - težak zadatak za zemlju koja zapravo nije u ratu, navodi "Politiko".
Očekuje se da će Pentagon ove nedelje objaviti još jednu isporuku oružja Kijevu u vrednosti od 150 miliona dolara, uključujući granate od 155 mm, zajedno sa "patriot" sistemima i drugim raketama protivvazdušne odbrane. Vojni zvaničnici su se obavezali da će povećati proizvodnju granata od 155 mm na 100.000 mesečno do 2025. godine, sa oko 14.000 mesečno na početku ove godine.
Razlike između Ukrajine i Izraela znače da će oni obnavljati zalihe različitim brzinama, što otežava predviđanje da li, ili kada, proizvodnja municije opadne.
Za razliku od Ukrajine, Izrael ima jednu od najnaprednijih i najbogatijih vojski na svetu, i deli duboke veze sa američkim kompanijama koje proizvode vojnu opremu. Ukrajina je, u međuvremenu, u ranoj fazi pokušaja da izgradi veze sa američkom odbrambenom industrijom.