Crkva Svetog Porfirija u Gazi: Sklonište i mesto stradanja palestinskih muslimana i hrišćana

Bogomolja u Gazi kojoj su nastradali civili imala je dugu istoriju pružanja utočišta ljudima u nevolji

Izraelski vazdušni napad na Crkvu Svetog Porfirija odneo je najmanje dva, a po nekim navodima i do 18 života.

Svedoci su novinskoj agenciji AFP rekli da deluje kao da je vazdušni napad bio usmeren na metu blizu bogomolje iz 12. veka, u kojoj su se se sklonili mnogi hrišćani i muslimani.

Oni tvrde i da je u napadu oštećena fasada crkve i da se urušila susedna zgrada, dodajući da je mnogo povređenih evakuisano u bolnicu.

Napad je ostavio "veliki broj mučenika i povređenih" u kompleksu grčke pravoslavne crkve Svetog Porfirija u gradu Gaze, saopštilo je lokalno Ministarstvo unutrašnjih poslova.

Napad je osudila i glavna urednica RT-a i medijske grupe "Rasija sevodnja" Margarita Simonjan, koja je na Telegramu napisala da je "onaj koji na varvarstvo odgovara varvarstvom u stvari varvar".

Jerusalimska grčka pravoslavna patrijaršija izrazila je "najoštriju osudu" napada.

"Gađanje crkava i njihove institucije, zajedno sa skloništima koja pružaju za zaštitu nedužnih građana, posebno dece i žena koji su izgubili svoje domove usled izraelskih vazdušnih napada na stambena naselja u poslednjih 13 dana, predstavlja ratni zločin koji se ne može ignorisati", navodi se u saopštenju patrijaršije.

Crkva Svetog Porfirija - kamen temeljac lokalne zajednice

Crkva Svetog Porfirija izgrađena je oko 1150. godine na temeljima starije crkve iz petog veka. Ona je građena za vreme krstaške vlasti u Palestini, kada je današnji Pojas Gaze bio deo Jerusalimskog kraljevstva.

Crkva je posvećena Svetom Porfiriju, grčkom svešteniku koji je živeo krajem četvrtog i početkom petog veka i kome se pripisuje pokrštavanje stanovnika današnje Gaze. 

On je bio episkop Gaze od 395. do 420, godine, a bio je sahranjen u nedavno srušenoj crkvi koja nosi njegovo ime.

Bogomolja se nalazi u centru grada Gaze, a pripada Grčkoj pravoslavnoj patrijaršiji u Jerusalimu.

Crkva je poslednjih godina postala simbol suživota muslimana i hrišćana u Pojasu Gaze, a tokom izraelskih napada otvarala je svoja vrata za pripadnike svih vera koji su u njoj tražili utočište.

"Ovde preživljavamo dane, ali nismo sigurni da li možemo da preživimo noć. Ono što olakšava naš bol je skroman i topao duh svakoga oko nas", rekla je pre nekoliko dana za "Al Džaziru" Vala Sobeh, muslimanka čija je kuća uništena u vazdušnom napadu.

Ona je dodala i da dobija "ogromnu podršku od sveštenika i drugih ljudi u crkvi koji neumorno, danonoćno i dobrovoljno pomažu raseljenim porodicama".

Crkva Svetog Porfirija se našla u centru pažnje 2014. godine, kada se u njoj sklonilo oko 2.000 Palestinaca koji su bežali od izraelskih vazdušnih udara na Pojas Gaze tokom prethodnog rata između Izraelskih odbrambenih snaga i Hamasa.

Sveštenik u crkvi Svetog Porfirija, otac Ilija, pre nekoliko dana kao da je predvideo tragediju koja će pogoditi tu bogomolju.

"Izraelska bolnica je bombardovala mnoga svetilišta. Nisam siguran da neće bombardovati i ovu crkvu, iako ona obezbeđuje sklonište za stotine civila", rekao je on za "Al Džaziru" pre samo četiri dana.

Procenjuje se da na prostoru Pojasa Gaze živi oko 1.100 hrišćana, a njihov broj se poslednjih decenija smanjuje.

Predstavnici Izraelskih odbrambenih snaga (IDF) optužili su Hamas da "namerno raspoređuje svoje kapacitete u civilnim oblastima i koristi stanovnike Gaze kao ljudske štitove".

Prema navodima Hamasovog Ministarstva zdravlja, u vazdušnim udarima koje je Izrael sproveo od kada je ta organizacija napala Jevrejsku državu 7. oktobra poginulo je najmanje 4.127 Palestinaca.