Veliki broj uticajnih bankara i investitora zaputio se u Saudijsku Arabiju, gde će učestvovati na jednom od najvećih skupova te vrste u svetu.
Poznat i kao "Davos u pustinji", godišnja Inicijativa za buduće investicije (FII) okupiće oko 6.000 učesnika iz više od 90 zemalja.
Ta konferencija se održava već sedam godina, a njena popularnost nije umanjena i pored pretnji američkog ministra odbrane da bi na Bliskom istoku moglo doći do "potencijalne eskalacije" i napada na američke interese.
Od kada je Hamas izveo napad 7. oktobra, Izrael je pojačao svoju ofanzivu protiv palestinskih militanata i drugih regionalnih neprijatelja. Izraelske odbrambene snage (IDF) su intenzivirale vazdušne udare na Pojas Gaze, položaje Hezbolaha u Libanu i okupiranu Zapadnu obaju, navodi američka mreža.
I pored eskalacije nasilja, veliki broj visokih zvaničnika zaputio se u Rijad, gde će narednih dana učestvovati na panelima FFI.
Ostala zvučna imena uključuju Larija Finka iz "Blekroka", Dejvida Solomona iz "Goldmen saksa", Noela Kvina iz HSBC-a, milijardera i osnivača hedžfondova Reja Dalija, Stivena Švarcmana iz "Blekstouna" i Harvija Švarca iz "Karlajla".
Međutim, nekoliko učesnika je zvučalo sumorno dok su govorili o globalnoj ekonomiji, jer sukob preti da dodatno uspori ekonomske aktivnosti koje su već pritisnute uticajem nedavnih povećanja kamatnih stopa.
"Mi sedimo ovde nakon terorističkog napada u Izraelu i događaja koji su se od tada odvijali, i to je tužno. Teško je ne biti malo pesimista", rekla je direktorka "Sitigrupe" Džejn Frejžer.
Fink je rekao da će, ako se konflikti u Izraelu i Ukrajini ne reše, to dovesti do sve većeg straha i nesigurnosti i sve manje nade u društvu. "Kada je manje nade, vidimo dolazi do ekonomskih kontrakcija", primetio je on.
Ipak, dobar odziv pokazuje da su investitori i dalje zainteresovani za Bliski istok, koji i dalje ima relativno visoke stope ekonomskog rasta, naglašava Si-En-En.
Tu postoji još jedan razlog - ogromni saudijski Javni investicioni fond (PIF), koji je poslednjih godina postao jedan od najvećih svetskih investitora.
Ljudi idu na konferenciju "zato što se tamo nalazi novac", kaže istraživač u Centru za globalnu energetsku politiku Karen Jang. "Za mnoge ljude koji traže investicije PIF-a, ovo je mesto na kome morate biti."
Taj fond trenutno raspolaže sa imovinom u vrednosti od oko 700 milijardi dolara, što je znatno povećanje u odnosu na 250 milijardi koliko su imali 2018. godine.
Novac je na Bliskom istoku
Sve veći uticaj fonda pomogao je Inicijativi za buduće investicije da prebrodi niz geopolitičkih oluja od pokretanja 2017.
Prošle godine, događaj se odigrao usred veoma javne rasprave između Rijada i Vašingtona oko smanjenja proizvodnje nafte koje su organizovali Saudijska Arabija i Rusija, njen partner iz OPEK+, dok su 2018. godine desetine poslovnih lidera bojkotovale konferenciju zbog ubistva novinara Džamala Kašogija u saudijskom konzulatu u Istanbulu.
Prestolonaslednik Saudijske Arabije Muhamed bin Salman negirao je bilo kakvu ličnu umešanost u Kašogijevo ubistvo, ali je kasnije potvrdio da su ga izvršili saudijski zvaničnici, navodi Si-En-En.
Bin Salman je prošle nedelje pozvao na "sve moguće napore da se spreči širenje nasilja koje će uticati na stabilnost regiona" i naglasio "važnost rada na stvaranju uslova za povratak stabilnosti i obnavljanje puta mira koji će osigurati da palestinski narod dobije svoja legitimna prava", navodi saudijska agencija SPA.