Ko napada američke baze na Bliskom istoku? SAD upiru prst samo u jednu državu
Dok se izraelske trupe pripremaju za sve izvesniju kopnenu operaciju u Pojasu Gaze, a Vašington i Teheran razmenjuju zapaljive poruke i međusobne pretnje, nekoliko američkih vojnih baza na Bliskom istoku poslednjih dana se našlo na udaru raketnih i napada dronom.
Pentagon je prošle srede objavio da se američka vojska "sukobila" sa dva drona, koja su se kretala ka bazi Al-Asad u zapadnom Iraku. Obe letelice su presretnute, ali je došlo do "manjih povreda", objavili su oni. Istog dana, američke trupe su se "sukobile" i sa dva drona u blizini baze Irbil na severu te zemlje.
Napad dronom se dogodio i u američkoj bazi Al-Tanf u Siriji, takođe u sredu, a prema navodima američke vojske jedan od dronova je uništen, dok je drugi "pogodio" metu i izazvao manje povrede.
Amerikanci su bazu Al-Tanf u sirijskoj pustinji otvorili 2016. godine, navodno kao deo kampanje protiv Islamske države. Ipak, pošto se baza nalazi na strateškom auto-putu, koji spaja Bagdad i Damask, mnogi smatraju da je njen pravi cilj sprečavanje Irana da transportuje borce i naoružanje iz Iraka ka Siriji, piše bliskoistočni portal "Krejdl".
Dan kasnije, baza Al-Asad se ponovo našla na udaru, kada je navodno došlo do "više eksplozija". U međuvremenu, američke rakete ispaljene sa brodova u Crvenom moru oborile su rakete za koje "Njujork tajms" tvrdi da su lansirali "proiranski Huti" i da su bile usmerene ka Izraelu.
Američki zvaničnici su, takođe, uglavnom ponavljali ranije izrečene pretnje i optužbe, prevashodno na račun Irana.
Tako je Džon Kirbi, portparol američkog Saveta za nacionalnu bezbednost, u ponedeljak rekao da SAD neće dozvoliti da pretnje njihovim interesima "prođu nekažnjeno", kao i da "Iran aktivno prati ove događaje, a u nekim situacijama ih i aktivno organizuje ili podstiče one koji bi želeli da iskoriste aktuelnu konflikt".
Ko stoji iza napada?
Odgovornost za napade je preuzeo Islamski otpor u Iraku, prenosi libanska mreža "Al Majadin". Oni su objavili i da su sproveli napade dronom na američku bazu Al Malikija u sirijskoj severoistočnoj provinciji Hasakah. Ta baza, koja se nalazi blizu tromeđe Sirije, Iraka i Turske, uspostavljena je 2021. kako bi pomogla u krađi sirijskih resursa, pre svega nafte, prenela je u februaru te godine sirijska državna agencija SANA.
Islamski otpor u Iraku predstavlja novu pojavu na Bliskom istoku o kojoj se još uvek malo šta zna sa sigurnošću. U pitanju najverovatnije nije organizacija kao takva, već je reč o imenu za koaliciju većeg broja manjih pokreta u Iraku, koji se protive američkom prisustvu na Bliskom istoku i njihovoj podršci Izraelu.
Oni informacije o svojim aktivnostima dele na Telegram grupi "Al Elam al Harbi" (u bukvalnom prevodu ratna soba), napravljenoj 18. oktobra, koristeći naziv "Islamski otpor" kao svojevrsni zajednički brend.
Američki Institut za bliskoistočnu politiku u Vašingtonu tvrdi da je u pitanju "generičko ime koje se koristi za označavanje jedinstva među oružanim grupama koje podržava Iran i ukidanje njihovog individualnog identiteta tokom napada podstaknutih krizom u Gazi".
Kako navodi "Krejdl", odgovornost za napad na bazu Al-Asad je preuzeo Kataib Hezbolah, iračka šiitska paravojna formacija, čiji je nekadašnji lider Abu Mahdi al Muhandis ubijen u istom američkom raketnom udaru u kom je početkom 2020. godine ubijen komandant jedinice Kuds iranske Islamske revolucionarne garde Kasim Sulejmani.
Ta organizacija je članica iračkih Narodnih mobilizacijskih snaga, koalicije paravojnih formacija, koje su se borile protiv Islamske države.
"Snage otpora u Iraku su ušle u bitku 'Potop Al-Aksa' i usmeravaju svoje udare na američke baze", izjavio je u vojni portparol Kataib Hezbolaha.
U Vašingtonu optužuju Iran
Američki zvaničnici su, očekivano, za napade optužili Iran. Kako prenosi "Si-En-En", pozivajući se na američke zvaničnike, SAD imaju obaveštajne podatke da "grupe koje podržava Iran planiraju da pojačaju svoje napade na američke trupe na Bliskom istoku, pošto Teheran želi da iskoristi odbojnost koja postoji prema američkoj podršci Izraelu".
Američki zvaničnici priznaju da nemaju dokaza da je Iran direktno naredio sprovođenje ovih napada, već da su ih oni samo "podstakli". Džon Kirbi je rekao da postoji "veoma direktna veza između ovih grupa" i Iranske revolucionarne garde, kao i da su SAD "duboko zabrinute zbog potencijalne značajne eskalacije ovih napada u danima koji su pred nama".
Iranske vlasti priznaju da pružaju političku podršku Hamasu, Hezbolahu i šiitskim grupama u Iraku, ali negiraju da ih podržavaju i vojno. Oni su upozorili da bi izraelska kopnena ofanziva u Pojas Gaze mogla da naiđe na otpor i na drugim frontovima.
Iranski ministar spoljnih poslova Hosein Amir-Abdolahjan u ponedeljak je dao donekle dvosmislenu izjavu, tvrdeći da Teheran "niti daje naređenja grupama otpora širom regiona, niti ih sprečava da donose odluke u sopstvenim zemljama na osnovu sopstvenih interesa". On je optužio američkog predsednika Džozefa Bajdena za licemerje, podsećajući ga da se tokom predsedničke kampanje zalagao za poštovanje ljudskih prava.