Predsednik Sjedinjenih Američkih Država Džozef Bajden stigao je na indonežansko ostrvo Bali, gde će učestvovati na samitu Grupe 20 najrazvijenijih ekonomija sveta (G20).
Očekuje se da će se Bajden sastati sa kineskim predsednikom Si Đinpingom i drugim liderima kako bi pokušali da reše niz geopolitičkih pitanja, uključujući sukob u Ukrajini, napetosti u Tajvanskom moreuzu i prehrambenu, energetsku i klimatsku krizu.
Savetnik Bele kuće za nacionalnu bezbednost Džejk Saliven poručio je da bi dvojica lidera trebalo da se sastanu na marginama samita G20 na Baliju ove nedelje, što će biti njihov prvi susret licem u lice otkako je Bajden preuzeo dužnost predsednika, preneo je Rojters.
Saliven je ocenio da bi sastanak mogao da potraje nekoliko sati.
"Predsednik smatra da postoji žestoka konkurencija između Sjedinjenih Američkih Država i Kine, ali ta konkurencija ne bi trebalo da se pretvori u sukob ili konfrontaciju", rekao je Saliven novinarima.
"Ta pitanja treba rešavati odgovorno, a postoje i oblasti u kojima možemo da radimo zajedno", istakao je on.
Bajden uoči sastanka sa Sijem: Linije komunikacije sa Kinom ostaju otvorene
Predsednik Sjednjinjenih Američkih Država Džozef Bajden izjavio je danas, na samitu Istočne Azije u Pnom Penu, da će linije komunikacije sa Kinom ostati otvorene, čak i dok se dve zemlje takmiče, kako bi se osiguralo da ne uđu u sukob, saopštila je Bela kuća.
Dugo očekivani sastanak dolazi pošto su odnosi između dve zemlje pali na najniži nivo u poslednjih nekoliko decenija, navodi Rojters.
"Znam da dolazim jači, ali mi to nije potrebno. Znam Si Đinpinga, proveo sam više vremena sa njim nego bilo koji drugi svetski lider", rekao je Bajden novinarima u Kambodži.
On je ukazao da je uvek vodio iskrene razgovore sa kineskim predsednikom, te da nikada "nema pogrešne procene o tome gde svako od nas stoji."
Bajden je izrazio nadu da će izgraditi osnov za odnose sa Kinom. On je nedavno rekao da nije voljan da napravi bilo kakve fundamentalne ustupke kada se sastane sa Sijem, kao i da želi da oba lidera postave svoje "crvene linije" i reše oblasti sukoba.
Kako se navodi u saopštenju Bele kuće, malo je verovatno da će sastanak doneti konkretne rezultate i ne očekuje se zajednička izjava, ali bi mogao da pomogne u stabilizaciji odnosa koji je obeležen rastućim tenzijama.