Radnička partija Kurdistana: Nemamo nikakve veze sa eksplozijom u Istanbulu

Iza ovog terorističkog napada stoje kurdski ekstremisti, smatraju turski zvaničnici

Centar za narodnu odbranu, jedan od ogranaka Radničke partije Kurdistana (PKK), saopštio je da nema nikakve veze sa eksplozijom na Taksimu. Oni su u pisanoj izjavi izrazili saučešće rodbini poginulih i poželeli izlečenje povređenima, prenosi kurdska agencija ANF.

"Naš narod i demokratska javnost dobro znaju da nismo povezani sa ovim incidentom, da nećemo direktno gađati civile i da ne prihvatamo akcije koje su usmerene na civile. Mi smo pokret koji vodi pravednu i legitimnu borbu za slobodu", navodi se u saopštenju.

"Jasno je da vladajući režim ima poteškoća pred našom legitimnom borbom, pogotovo jer je razotkrivena njegova upotreba hemijskog oružja i jer su se pojavile slike spaljivanja sopstvenih vojnika. Čini se da režim namerava da sprovede novi mračni plan kako bi se slika potpuno promenila", tvrdi PKK i dodaje da to što su "posebno gađali Kobani nakon ovog incidenta otkriva pravac njihovih planova".

Generalni komandant Sirijskih demokratskih snaga Mazlum Ebdi napisao je na Tviteru da ova organizacija nema nikakve veze sa bombaškim napadom u Istanbulu, piše ANF.

Ministar unutrašnjih poslova Turske Sulejman Sojlu optužio je kurdske ekstremiste za eksploziju u kojoj je poginulo šest ljudi u glavnoj trgovačkoj ulici u Istanbulu.

Istanbulska policija do sada je uhapsila 46 osoba u vezi sa napadom u srcu grada, uključujući Sirijku Ahlam Albašir za koju se sumnja da je podmetnula bombu.

U prvom ispitivanju, žena je rekla da su je obučavali kurdski militanti u Siriji i da je ušla u Tursku kroz region Afrin na severozapadu Sirije, saopštila je policija, prenosi Rojters. 

Sojlu je rekao da je naređenje za napad na istanbulsku aveniju Istiklal izdato u Kobaniju, gradu na severu Sirije, gde su turske snage poslednjih godina izvodile operacije protiv milicije sirijskih Kurda IPG, prenosi Rojters.

Te grupe kontrolišu oko trećinu Sirije, što turska vlada smatra rizikom za nacionalnu bezbednost.

"Vraćanje ubice na mesto zločina"

Sojlu je zamerio Vašingtonu što podržava Partiju demokratskog jedinstva - čiji je IPG vojni ogranak - koja je Americi bila partner u suprotstavljanju Islamskoj državi u Siriji, piše "Blumberg". Turska vlada smatra da je ta grupa samo produžetak Radničke partije Kurdistana (PKK), koju SAD i Evropska unija nazivaju terorističkom organizacijom.

Poruku saučešća iz SAD zbog bombaškog napada trebalo bi posmatrati kao "ubicu koji se vraća na mesto zločina", rekao je Sojlu, pozivajući se na poruku američke ambasade u Turskoj u kojoj se izražava žaljenje zbog napada.

"Znamo odakle je napad koordinisan. Dobili smo poruku, znamo šta ona znači. Ne prihvatamo saučešće američke ambasade. Više ne tolerišemo izdaju. Istiklal Ulica je naše dete. Da nismo uhvatili napadača, on bi danas pobegao u Grčku", dodao je ministar, prenosi štampa. 

Prema njegovim rečima, "posebno je očigledna neiskrenost naših takozvanih saveznika", koji "ili kriju teroriste u svojim zemljama, ili im dopuštaju da funkcionišu na teritorijama koje kontrolišu, i šalju im novac", zaključio je Sojlu.

Istovremeno, ministar nije precizirao šta je tačno izazvalo negodovanje Ankare na reakciju SAD na teroristički napad.

Bela kuća je saopštila da Vašington oštro osuđuje nasilje u Istanbulu i upućuje najdublje saučešće onima koji su izgubili najmilije.

Član Međunarodnog komiteta Saveta Federacije Sergej Cekov izjavio je da se Vašingtonu ne sviđa nezavisna politika Turske i da podržava one snage koje se protive Erdoganovoj politici.

"Direktno ili indirektno, iza terorističkog napada u Istanbulu možda stoje SAD", rekao je Cekov, a prenose RIA Novosti. 

Povređena državljanka Srbije u stabilnom stanju

Konzulka Srbije u Istanbulu Ivana Pejović, izjavila za TV Prva da je državljanki Srbije Dragani Ristić iz Niša, koja je povređena u jučerašnjoj eksploziji u Istanbulu, u bolnici urađena intervencija koja je protekla uspešno.

Pejović je rekla da je srpska državljanka sada u stabilnom stanju i da će ostati u bolnici. Njoj je bila povređena ruka i imala je strano telo u ramenu.

Konzulka je dodala da su svi poginuli bili turski državljani. 

RT prenosi da su trojica ruskih državljana povređena u eksploziji, ali da se očekuje da se oporave. 

Inače, u ulici Istiklal u kojoj se eksplozija desila nalazi se ruski konzulat.

"Posledica podrške terorističkim organizacijama"

Napad u Istanbulu dešava se u trenutku kada Turska, koja je članica NATO-a, nastavlja da insistira na punoj saradnji Švedske i Finske u borbi protiv PKK i kurdskih militanata u Siriji, pre nego što se složi sa njihovim pridruživanjem vojnom savezu, podseća "Blumberg". 

"Međunarodna zajednica treba da zna da su teroristički napadi na naše građane direktne i indirektne posledice podrške nekih zemalja terorističkim organizacijama", rekao je u ponedeljak Fahretin Altun, direktor za komunikacije predsednika Redžepa Tajipa Erdogana.

U TV vestima prikazani su snimci jedne žene koja ostavlja paket sa bombom ispod uzdignute cvetne leje u aveniji Istiklal, popularnom turističkom odredištu.

Ministar unutrašnjih poslova Turske Sulejman Sojlu dodao je da su sve policijske i bezbednosne snage angažovane na ovom slučaju. On je rekao da je postojalo naređenje za članove terorističke grupe da sami sebe likvidiraju, kako ne bi bili ubijeni ili ispitani od strane turske policije, javlja agencija Anadolija. 

Prema poslednjim informacijama, u napadu je stradalo šest, a povređena 81 osoba. Postoji zabrinutost da bi Turska mogla biti meta drugih bombaških napada, kao i 2015. i 2017. godine kada je izvedena serija sličnih terorističkih akcija.

Istanbul je u prošlosti bio na meti kurdskih ekstremista, pripadnika levičarskih organizacija.