Ministarstvo odbrane SAD otkrilo je projekat unapređenja glavne američke gravitacione nuklearne bombe.
Nacionalna administracija za nuklearnu bezbednost (NNSA) pri Ministarstvu energetike mogla bi da razvije municiju B61-13, nakon što dobije odobrenje i finansije od Kongresa.
"B61-13 predstavlja razuman korak u rukovođenju izazova veoma dinamičnog bezbednosnog okruženja", rekao je pomoćnik ministra odbrane za svemirsku politiku Džon Plam, napomenuvši da proizvodnja te municije neće povećati ukupan broj nuklearnih bombi u posedu Vašingtona.
Plam je odluku opisao kao "odraz promenljivog bezbednosnog okruženja i rastućih pretnji mogućih protivnika". Pentagon je, međutim, insistirao na tome da odluka nije doneta kao odgovor na "bilo koji specifičan trenutni događaj", već da "odražava tekuću procenu" bezbednosnog okruženja, kao što je opisano u Pregledu nuklearnog položaja za 2022. godinu.
Prema saopštenjima Pentagona, projekat B61-13 bi koristio postojeće kapacitete proizvodnje koji podržavaju B61-12, sa "modernim karakteristikama bezbednosti, sigurnosti i tačnosti" municije, ali mnogo većim prinosom modela B61-7.
Dok je B61-12 taktičko oružje, sa snagom u rasponu od 0,3 do 50 kilotona, B61-7 je strateška bomba čija snaga ide do 340 kilotona. Prema vojnom listu "Stars end strajps", najnovija varijanta mogla bi da zameni neke od B61-7, kao i B83, koji bi uskoro trebalo da bude povučen iz američkog arsenala.
Originalno dizajnirana 1963. godine, B61 je primarno gravitaciono termonuklearno oružje u američkom arsenalu. Pored bombardera "B1B-lanser", "B-2 spirit" i "B-52 stratofortres", bombu mogu nositi i taktički jurišni avioni F-15 i F-16. Takođe je testirana sposobnost F-35 za nošenje nuklearnih bombi, iako ovaj avion još uvek nije zvanično odobren za tu funkciju.
Gravitacione nuklearne bombe jedan su deo tzv. nuklearne trijade, koju takođe čine interkontinentalne balističke rakete (ICBM) na kopnu, odnosno na specijalnim podmornicama.
Nedavni izveštaj Odbora za strateško držanje Kongresa SAD poziva na sveobuhvatno proširenje, kako konvencionalne američke vojske, tako i "nuklearne trijade", kao odgovor na navodnu pretnju od rata sa Rusijom i Kinom.
Prema Federaciji američkih naučnika, neprofitnoj organizaciji iz Vašingtona koja prati nuklearne arsenale, SAD trenutno imaju oko 5.200 komada atomskog oružja u službi, dok Rusija ima skoro 5.900.