Svet

"Politiko": Predsednik Indonezije poziva Zapad da se suzdrži od antiruske retorike na G20

Predsednik Indonezije Džoko Vidodo uputio je molbu zapadnim zemljama kako bi izbegao probleme pri donošenju zajedničke deklaracije kojom se samit tradicionalno završava
"Politiko": Predsednik Indonezije poziva Zapad da se suzdrži od antiruske retorike na G20www.globallookpress.com © Zhu Wei/XinHua

Vlasti u Indoneziji pozivaju članice G20 da se suzdrže od anti-ruske retorike na predstojećem samitu na Baliju.

Molbu je uputio predsednik Indonezije Džoko Vidodo uz nekolicinu drugih visokih indonezijskih zvaničnika kako bi sve prisutne članice, uključujući Rusiju i Kinu, mogle da pronađu "zajednički jezik" i donesu grupnu deklaraciju kojom se taj samit industrijski razvijenih zemalja tradicionalno završava, ukazuju za "Politiko" diplomatski izvori upoznati sa situacijom.

Predsednik Indonezije nastoji da izbegne scenarijo G8 koji je postao G7 nakon što je Rusiji ukinuto članstvo zbog pristupa Krima u Rusku Federaciju 2014. godine.

Sedam zemalja-članica te organizacije su u grupnom saopštenju početkom meseca osudile Rusiju zbog onoga šta su nazvale "agresijom" protiv Ukrajine i pozvale ruske snage da se povuku iz susedne zemlje. Članice G7 takođe su optužile Moskvu za ratne zločine u Ukrajini, ali i zbog navodne "neodgovorne nuklearne retorike".

Slične optužbe neće se pojaviti nakon predstojećeg samita G20, smatraju izvori, navodeći da zemlje poput Kine, Indije, Brazila i Saudijske Arabije ne bi podržale takve optužbe. Umesto toga, smatraju izvori, zajednička izjava bi mogla da se pozove na "pridržavanje međunarodnom pravu".

"Očito ne smemo biti oštri kao u G7, kada treba da se složite sa Rusima, Kinezima i Saudijcima", izjavio je jedan zapadni dipolomata i dodao da je pitanje "koliko toga ćemo morati da izostavimo".

Molbe za suzdržavanje od anti-ruske retorike indonezijski visoki zvaničnici uputili su SAD, Kanadi, Japanu i Australiji, između ostalog.

Predsednik Indonezije takođe se nada da izbegne kontroverze koje bi tradicionalna grupna fotografija predstavnika na kraju samita mogla da izazove, smatra "Politiko", i navodi da predstavnici nekih zapadnih zemalja ne bi želeli da budu fotografisani sa ruskim ministrom spoljnih poslova Sergejem Lavrovom.

"Politiko" je preneo da Bela kuća nastoji da izbegne susret predsednika SAD Džozefa Bajdena sa Lavrovom na predstojećem samitu.

Rusko ministarstvo spoljnih poslova prethodno je objavilo saopštenje u kojem se navodi da članice treba da diskutuju o "realnim, a ne o izmišljenim pretnjama" i da se pažnja posveti društveno-ekonomskim pitanja, koja bi i trebalo da budu glavni cilj G20.

Diskusije na temu mira i bezbednosti bile bi "direktan čin mešanja u prerogative Saveta bezbednosti UN i podrivanje poverenja i saradnje u formatu G20", ističe se u zvaničnom saopštenju.

Osnovne teme samita u Indoneziji

Na inicijativu indonežanske strane, na poslednjem sastanku ovogodišnjeg predsedavanja te zemlje, posebna pažnja biće posvećena obezbeđivanju prehrambene i energetske bezbednosti, jačanju položaja zdravstva u celom svetu i olakšavanju digitalne transformacije.

Pažnja će biti posvećena i energetskoj tranziciji i klimatskim promenama, kao i drugim bitnim temama, navodi se u zvaničnom saopštenju ruskog MSP.

G20 uključuje 19 zemalja: Rusiju, Australiju, Argentinu, Brazil, Veliku Britaniju, Nemačku, Indiju, Indoneziju, Italiju, Kanadu, Kinu, Meksiko, Saudijsku Arabiju, SAD, Tursku, Francusku, Južnu Koreju, Južnoafričku Republiku, Japan; i Evropsku Uniju. Sveukupno organizacija čini 80 odsto svetskog BDP-a, međunarodne trgovine i dve trećine svetske populacije.

image