Gornji dom nemačkog parlamenta blokirao je danas reformu socijalne zaštite, kojom bi se povećao iznos državnih davanja građanima i pružala finansijska pomoć nezaposlenima za sticanje novih stručnih veština, čime bi se zamenio sistem koji ih tera da prihvate bilo kakvu ponudu za posao.
Vlada je planirala da uvede reformu od 1. januara, ali je konzervativna opozicija blokirala reformu tvrdeći da su predviđena davanja toliko velikodušna da će ljudi sa niskim primanjima imati manje novca od onih koji bi koristili davanja, što je optužba koju vlada odbacuje.
Cilj reforme je rešavanje nedostatka kvalifikovanih radnika u najvećoj evropskoj ekonomiji i trebalo bi da zameni sistem "Harc IV" koji sankcioniše ljude koji odbijaju ponude za posao, prenosi Rojters.
Reforma socijalne zaštite bi uvela "burergeld", odnosno "novac građana" umesto sistema Harc uvedenog 2005. godine, koji je skratio dužinu vremena tokom kojeg su nezaposleni mogli da primaju beneficije. Nezaposleni su bili podvrgavani proveri imovinskog stanja i bili su primorani da traže posao.
Stari sistem, koji je još na snazi, uveden je u vreme niskog privrednog rasta i visoke nezaposlenosti i podrazumevao je da se nezaposlenima koji odbiju ponudu za posao beneficije smanjuju. Stručnjaci takođe kažu da su naknade koje su davane bile nedovoljne za pokrivanje osnovnih životnih troškova.
"Burergeld" reforma, koju je vlada planirala da uvede od januara, ukinuće sankcije onima koji odbiju ponude za posao, povećati sveobuhvatne isplate beneficija i dati dodatni novac primaocima tokom stručnog obrazovanja.
Donji dom je glasao za meru prošle sedmice. Ministar rada Hubertus Hajl sada će sazvati komitet koji bi trebalo da posreduje između dva doma kako bi se reforma eventualno usvojila na vreme za sprovođenje.