Herš: Izraelski rat u lavirintu Pojasa Gaze
Izraelske odbrambene snage (IDF) ušle su u drugu fazu borbenih dejstava protiv Hamasa, slanjem tenkovskih kolona direktno u Gazu i gađanjem ciljeva iz daljine. Cilj ove faze je, piše Simor Herš pozivajući se na izraelskog vojnog eksperta, je da se razbije Hamasov odbrambeni perimetar oko glavnih bunkera i tunela u centru grada Gaze.
Kolone tenkova "ne jure u centar. Umesto toga, ostaju na perimetru, pucajući iz daljine", kaže ekspert i objašnjava da je takva taktika osmišljena kako bi sa jedne strane smanjila izraelske žrtve a sa druge nanela ogromnu štetu Hamasu.
Loša strana takve taktike je, kako je rekao, to što su zgrade i kvartovi "sravnjeni sa zemljom bez obzira da li se civili nalaze u ovim zgradama ili ne". Drugi problem je što "spor pristup zahteva vreme", a Izrael ga nema dovoljno s obzirom na sve veće proteste širom sveta koji pozivaju na prekid vatre.
Podeljeno izraelsko rukovodstvo ima još dve brige: da pregovara o povratku više od 230 talaca i da uništi razgranat sistem tunela Hamasa koji uključuje izlaze i ulaze ispod hiljada stambenih i poslovnih zgrada u gradu Gaza koje su glavne mete izraelskih vazduhoplovnih snaga.
U ovom trenutku, navodi Herš u novom postu gde se poziva se na svoje izvore, skoro 50 procenata ciljanih zgrada unutar grada Gaze je uništeno, a planirano je da se bombardovanje nastavi sve dok izraelske vazduhoplovne snage ne dostignu svoj cilj i zbrišu 65 procenata mogućih puteva za povlačenje.
Tuneli Hamasa su "zaslepljujući u svojoj genijalnosti", rekao je Heršu zvaničnik koji je pomogao Izraelu da ih mapira. "Postoje administrativni tuneli, tuneli za komandu i kontrolu i tuneli za skladištenje širom grada Gaze, sa stotinama ulaznih tačaka", rekao je zvaničnik i dodao da je nakon napada 7. oktobra odlučeno da "sve zgrade sa terminalnim izlaznim i ulaznim tačkama moraju biti bombardovane".
Koliki je to lavirint pokazuje slikovit primer - za prokopavanje tunela uklonjeno je dovoljno materijala za izgradnju Keopsove piramide u Gizi.
U vreme oktobarskog napada čak 15.000 do 20.000 boraca živelo je i treniralo u ogromnom, razgranatom sistemu tunela koji su opremljeni klima uređajima, ventilacijom, strujom i grejanjem, navodi Herš.
Izrael tvrdi da njihovi borci sada ulaze u tunele preko poznatih pristupnih tačaka, uništavaju izlaze i ventilaciju i istovremeno pokušavaju da otkriju gde su taoci. Za sada nisu imali uspeha - ali nisu naišli na otpor, što kod mnogih izaziva sumnju. I strah.