Irski premijer Leo Varadkar najavio je da njegova vlada namerava da primora ukrajinske izbeglice da plate smeštaj u zemlji. On je napomenuo da je Irska do sada bila među najizdašnijim članicama EU u tom pogledu, ali da to više ne može da priušti zbog stambene krize.
Obraćajući se novinarima tokom zvanične posete Južnoj Koreji za vikend, Varadkar je objasnio da su "brojevi bili veoma veliki", kao i da je to veliki pritisak na raspoložive stambene kapacitete.
Novi propisi, za koje se premijer nada da će biti uvedeni pre kraja godine, imaju za cilj da se smanji priliv pridošlica, tako da irske vlasti imaju "više vremena da se posvete" stambenim i drugim pitanjima.
Varadkar je takođe istakao da druge zemlje članice EU "ne nude, na primer, neograničen smeštaj koji obezbeđuje država besplatno", objašnjavajući da bi želeo da uslove uskladi sa onima u drugim zapadnoevropskim zemljama.
On je rekao da je otprilike 30 odsto od 500 do 800 Ukrajinaca koji svake nedelje pristižu u Irsku zatražilo privremenu zaštitu u drugoj evropskoj državi pre nego što je prešlo na tu ostrvsku državu.
Premijer je, međutim, naglasio da će "Ukrajinci i dalje biti dobrodošli ovde".
Pored ukidanja besplatnog smeštaja, irska vlada takođe planira da promeni socijalne beneficije kako bi podstakla ukrajinske izbeglice da traže posao. Detalji tek treba da budu finalizovani.
U međuvremenu, nemački "Špigl" izvestio je u subotu da napori Berlina da integriše Ukrajince na lokalno tržište rada propadaju. List je citirao nekoliko regionalnih zvaničnika koji su rekli da ih novi zakoni koje je uvela vlada mogu zapravo obeshrabriti da traže posao.
Prema novim pravilima, ukrajinske izbeglice sada dobijaju 502 evra mesečno kao "građanske beneficije", za razliku od isplate od 410 evra mesečno na koje su ranije imale pravo. Povrh toga, sada im je obezbeđen stan umesto zajedničkog smeštaja.
Matijas Jendrike, upravnik okruga u Nordhauzenu u Tiringiji, rekao je za nemački list da je vlada "učinila da je to previše pogodno za njih". Dok je drugi zvaničnik primetio da je "spremnost izbeglica iz Ukrajine da rade značajno smanjena sa prelaskom na beneficije građana".
Prema rečima šefa Savezne agencije za zapošljavanje Andree Nals, stopa zaposlenosti ukrajinskih izbeglica iznosi 19%.
U međuvremenu, krajem septembra njihov broj u Nemačkoj, prema procenama, premašio milion.