Vatreno krštenje za najnoviju raketu PVO sistema S-400: Smrtonosna kombinacija s avionom A-50
Dana 7. novembra objavljeno je da su ruske oružane snage koristile sistem protivvazdušne odbrane velikog dometa S-400 na za ispaljivanje projektila sa terminalnim aktivnim radarskim navođenjem frontu u Ukrajini, i uparile ga sa sistemom A-50 sa vazdušnim ranim upozorenjem i kontrolom (AEV&C) kako bi povećali preciznost.
Opis korišćene rakete je tačno odgovarao mogućnostima 40N6, što je jedinstvena klasa raketa koju koriste S-400 bi poboljšali ciljanje na dometima do 400 kilometara, piše portal "Militari voč".
Jedinstvena putanja rakete, koja se penje do ekstremnih visina pre nego što se spusti ka svom cilju, pruža joj sposobnost udara preko horizonta i omogućava joj da neutrališe ciljeve blizu granica njenog dometa na samo pet metara od zemlje.
To omogućava jedinicama S-400 da gađaju avione na niskim položajima i krstareće rakete na velikim udaljenostima na način na koji nijedan neruski sistem protivvazdušne odbrane ne može zbog ograničenja zakrivljenosti Zemlje.
Iako je prvi put raspoređen u oktobru 2018. i isporučen Narodnooslobodilačkoj vojsci Kine 2019. godine, nije poznato da je 40N6 testiran u borbi pre upotrebe u Ukrajini početkom novembra, navodi taj portal.
Izvor blizak ruskom Ministarstvu odbrane obavestio je TASS o upotrebi rakete u borbi i njenom uparivanju sa A-50: "Rusija je koristila sistem S-400 'trijumf' u tandemu sa avionom za rano upozoravanje i kontrolu A-50 u specijalnoj vojnoj operaciji u Ukrajini. S-400 su lansirali protivvazdušne rakete sa aktivnim glavama za navođenje. Upotreba sistema protiv neprijateljskih aviona bila je uspešna."
Rakete su ispaljene sa maksimalne udaljenosti kako bi pogodile ciljeve na visinama od oko 1.000 metara, navodi "Militari voč".
Ruski zvaničnici, uključujući predsednika Vladimira Putina, tvrdili su da ta zemlja proizvodi rakete zemlja-vazduh većom brzinom nego sve druge zemlje zajedno, i dok je to i dalje neizvesno zbog nepoznatih razmera kineske i severnokorejske proizvodnje, jasno je da Rusija ima značajno vođstvo nad kombinovanim proizvodnim kapacitetima svih zemalja NATO-a.
To joj je omogućilo da isporuči S-400 i Belorusiji i Indiji, i to veoma brzo, dok istovremeno povećava sopstvene kapacitete i dopunjuje rakete potrošene tokom operacija u Ukrajini.
Takav obim proizvodnje je u velikoj meri postignut zahvaljujući izgradnji tri nova proizvodna objekta, uključujući novo krilo fabrike "Obuhov" u Sankt Peterburgu, fabriku "Avitek" u Kirovu koja je temeljno modernizovana i fabriku NMP u Nižnjem Novgorodu.
Taj dugotrajni proces počeo je 2000-ih i omogućio je postrojenjima da proizvodu veliki broj sistema S-400 polovini naredne decenije, počevši od otprilike 2016. godine.
Trenutna masovna proizvodnja raketa zemlja-vazduh omogućila je da se veliki broj sistema S-400 svake godine osposobi za upotrebu – zajedno sa proizvodnjom drugih sistema dugog dometa kao što su S-300V4 i S-500.
Kombinacija visoke mobilnosti i visoke svesti o situaciji sa veoma velikim dometom dejstva znači da S-400 može da ugrozi neprijateljske borbene letelice u veoma širokim oblastima, dok je takođe obezbedio široku odbranu od svih vrsta taktičkih raketnih napada, uključujući rakete koje putuju na nižim hipersoničnim brzine.
Noviji sistem S-500 je proširio tu sposobnost, i iako je manje optimizovan za gađanje taktičkih borbenih aviona, on pruža značajne odbrambene sposobnosti protiv balističkih projektila interkontinentalnog dometa, satelita, svemirskih letelica i bržih klasa hipersoničnog oružja, istovremeno pružajući domet od 600 kilometara, koji premašuje čak i domet 40N6 rakete za S-400.