Svetska populacija prešla "magičnu" granicu od osam milijardi
Svetska populacija je danas zvanično prešla granicu od osam milijardi, saopštile su Ujedinjene nacije.
U saopštenju povodom Dana osam milijardi, UN su odale počast unapređenju javnog zdravlja, ishrane, lične higijene i medicine – faktorima koji dovode do "postepenog povećanja" prosečnog ljudskog životnog veka, za koji se očekuje da će dostići 77,2 godine do 2050.
Organizacija je, ipak, ukazala na usporavanje stope rasta, neujednačen nivo plodnosti širom planete i značajno stariju populaciju u mnogim zemljama.
"Ovo je prilika da se proslavi različitost i napredak, uz razmatranje zajedničke odgovornosti čovečanstva prema planeti", rekao je generalni sekretar UN Antonio Gutereš.
U "Izveštaju o izgledima za svetsku populaciju 2022", objavljenom u julu, navodi se da je globalni rast stanovništva najsporiji od 1950. godine, sa stopom koja pada ispod jedan odto u 2020. Prema projekcijama UN, stanovništvo će dostići brojku od 10,4 milijardi tokom 2080ih i ostati na istom nivou do 2100.
Očekuje se da će samo osam zemalja – Demokratska Republika Kongo, Egipat, Etiopija, Indija, Nigerija, Pakistan, Filipini i Ujedinjena Republika Tanzanija – predstavljati više od polovine očekivanog rasta do 2050ih.
Kako su te nacije među najsiromašnijim na svetu, porast broja stanovnika znači da će iskorenjivanje siromaštva, borba protiv gladi i povećanje pristupa zdravstvu i obrazovanju u tim zemljama postati još veći izazov, napominju UN.
Najmnogoljudniji regioni su u Aziji, saopštile su UN, a Kina i Indija, svaka sa više od 1,4 milijarde stanovnika, daju glavni doprinos stanovništvu. Očekuje se da će broj stanovnika Indije nadmašiti kinesku populaciju u nekom trenutku sledeće godine, prema UN.
Razvijene zemlje sa niskom stopom fertiliteta suočavaju se sa još jednim problemom: starenjem stanovništva. Tokom 2050ih, udeo ljudi starijih od 65 godina povećaće se sa sadašnjih 10 odsto na 16 procenata 2050. godine, dvostruko veći od broja dece mlađe od pet godina. UN su pozvale zemlje sa starijim stanovništvom da hitno prilagode relevantne javne programe, uključujući uspostavljanje univerzalne zdravstvene zaštite i sistema dugoročne nege.