Kineska društvena mreža TikTok predstavlja pretnju za nacionalnu bezbednost SAD, rekao je direktor FBI Kris Rej, i dodao da bi Vlada Kine mogla da iskoristi ovu aplikaciju kako bi uticala na stavove korisnika i kontrolisala njihove uređaje.
Polemika oko zloupotrebe podataka korisnika društvenih mreža oživljena je nakon što je nedavno najavljeno da će EU ovim povodom tužiti američku kompaniju "Fejsbuk".
"Kineska vlada bi mogla da koristi TikTok za prikupljanje podataka o milionima korisnika, ili da kontroliše algoritam preporuka zarad vršenja političkog uticaja", rekao je Kris Rej dodajući da kineske kompanije "rade šta god kineska vlada želi" i da je to "samo po sebi dovoljno da američki Federalni istražni biro bude izuzetno zabrinut".
Peking bi popularnu aplikaciju u vlasništvu "BajtDensa" mogao da koristi i za "kontrolu softvera na milionima uređaja čime bi ih tehnički kompromitovao", rekao je direktor FBI.
Komitet američke vlade za strana ulaganja u SAD (CFIUS) naredio je 2020. godine kompaniji "BajtDens" da proda TikTok zbog straha da bi podaci američkih korisnika mogli da budu prosleđeni Vladi Kine.
Izvršna direktorka TikToka Vanesa Papas rekla je u septembru američkom Kongresu da TikTok "napreduje ka konačnom sporazumu sa Vladom SAD o daljem čuvanju korisničkih podataka u toj državi i potpunom osiguravanju interesa američke nacionalne bezbednosti".
Kako prenosi Rojters, portparol TikToka je povodom ovih navoda rekao: "Kao što je precizirao direktor Rej, doprinos FBI se razmatra u svetlu naših tekućih pregovora sa vladom SAD. Iako ne možemo da komentarišemo specifičnosti tih poverljivih razgovora, uvereni smo da smo na putu da u potpunosti zadovoljimo sve razumne brige za nacionalnu bezbednost SAD."
Podsećamo, bivši predsednik Amerike Donald Tramp je 2020. godine pokušao da zabrani preuzimanje i korišćenje aplikacije TikTok u Sjedinjenim Američkim Državama, ali zbog brojnih pravnih prepreka i sporova do ove zabrane nikada nije došlo.
Aktuelni predsednik SAD Džozef Bajden je u junu 2021. povukao Trampove izvršne naredbe kojima se zabranjuje preuzimanje i korišćenje popularne aplikacije, pri čemu je naložio Ministarstvu trgovine Amerike da revidira navodne bezbednosne pretnje koje predstavlja aplikacija .
TikTok svakodnevno koristi više od 80 miliona Amerikanaca.
Evropu brine Amerika
I Evropa strahuje od prikupljanja i zloupotrebe podataka korisnika društvenih mreža, ali onih od strane Amerike.
Evropski sud pravde je u julu 2020. godine presudio da standard za prenos podataka između EU i SAD ne štiti privatnost evropskih građana na adekvatan način.
Najviši pravni organ EU je ograničio način na koji američke firme mogu da šalju podatke o evropskim korisnicima u SAD nakon što je utvrđeno da evropski građani, uključujući i Srbiju, nemaju efikasan način da se odbrane od nadzora američke vlade, te da agencije SAD u bilo kom trenutku mogu da zatraže od, na primer, Fejsbuka i Gugla da predaju podatke evropskih korisnika.
"Meta" je nakon ovoga objavila da će u potpunosti povući Instagram i Fejsbuk iz Evrope ako više ne bude u mogućnosti da deli podatke o evropskim korisnicima.
Iz "Mete" su tada dodali da ove odluke EU onemogućuju poslovanje Instagrama i Fejsbuka u Evropi i da će one negativno uticati na njihovo poslovanje i rezultate.
Rojters je 9. novembra najavio da Evropska komisija priprema tužbu protiv kompanije Fejsbuk zbog zloupotrebe podataka o korisnicima.