Italijanski parlament usvojio je zakon o zabrani proizvodnje i prodaje sintetičke hrane za ljude i za životinje, čime je Italija postala prva zemlja EU koja je uvela takvu zabranu.
Inicijativu za usvajanje ovog zakona preuzeo je ministar poljoprivrede, hrane i šumarstva Frančesko Lolobriđida, dok je zakonodavnu inicijativu podnelo italijansko udruženje poljoprivrednih proizvođača "Koldireti", koje je sprovelo informativnu kampanju i prikupilo više od dva miliona potpisa podrške ovom zakonu.
"Sintetička hrana ne garantuje kvalitet, zdravlje niti kulturu i enogastronomsku tradiciju naše zemlje. Time bismo rizikovali i veću nezaposlenost jer bi se ta hrana proizvodila tamo gde radna snaga košta manje u društvu u kome bi bogati jeli zdravu hranu, a siromašni ne", objašnjava ministar Lolobriđida.
Istog mišljenja je i italijanski ministar zdravlja Oracio Skilači, koji je rekao da zabrana proizvodnje se bazira na predostrožnosti jer do danas ne postoje jasni podaci o tome kakve efekte bi ovakva hrana imala po ljudski organizam.
"Na prvom mestu je zdravlje građana kao i očuvanje naše kulinarske tradicije koja se bazira na mediteranskoj dijeti", naglasio je Skilači.
Zakon su podržali predstavnici vladajuće koalicije, dok su poslanici opozicione Demokratske stranke bili uzdržani, a protiv je glasao "Pokret 5 zvezdica" i Zelena levica.
Prema usvojenom zakonu, zabranjeno je proizvoditi i stavljati u promet hranu i hranu za životinje proizvedene i dobijene od laboratorijski proizvedenih ćelijskih kultura ili tkiva kičmenjaka. Oni koji prekrše ovo pravilo biće kažnjeni novčano od 10.000 do 60.000 evra.
Ako veliko preduzeće prekrši zakon, moraće da se oprosti od 10 odsto svog godišnjeg prometa, a proizvedeni proizvodi će biti zaplenjeni.