Dok se ponovo kandiduje za predsednika, Donald Tramp je po svemu sudeći i dalje isti Donald Tramp – osion, razdražljiv i usredsređen na svoj politički položaj. Ono što se promenilo je izborni pejzaž oko njega.
Agencija Rojters navodi da su republikanci nakon polovičnog uspeha na međuizborima, sve više zainteresovani da gledaju napred, a ne nazad i Tramp im više ne deluje kao tako dobar kandidat, kao što je delovao pre godinu dana.
Njegovi potencijalni rivali, posebno guverner Floride Ron DeSantis, izazivaju entuzijazam među republikanskim glasačima i, što je jednako važno, prikupljaju novac od entuzijastičnih donatora. DeSantis je porazio svog demokratskog protivnika na izborima prošle nedelje, dok su mnogi kandidati koje podržava Tramp izgubili.
U izlaznoj anketi "Edison riserča" na dan izbora na sredini mandata, šest od 10 ispitanika reklo je da ima nepovoljno mišljenje o bivšem predsedniku.
Tramp se suočava sa ogromnim izazovima na više frontova: građanskim i krivičnim istragama i nizom štetnih otkrića u istrazi Kongresa o njegovim naporima da zadrži vlast uprkos tome što je izgubio od Džozefa Bajdena na predsedničkim izborima 2020.
U avgustu je postao predmet federalne kriminalne istrage o gomilama strogo poverljivih dokumenata koje je držao u svojoj kući na Floridi. Tramp je tvrdio da je zakonito posedovao papire.
Više nema pristup svojoj glavnoj komunikacionoj platformi i oružju – svom Tviter nalogu, koji je koristio da mobiliše pristalice i efikasno napada neprijatelje. Novi vlasnik "Tvitera" Ilon Mask je sugerisao da bi mogao da vrati Trampu njegov nalog.
Uprkos svemu, Tramp će na predizbore republikanaca 2024. izaći i sa nekim jakim adutima. On je i dalje najdominantnija snaga u stranci, ima legije obožavalaca i izborio se sa teškoćama u prošlosti. Takođe, od prošlog meseca "sedi" na nekih 77 miliona dolara, ali će mu zbog izbornih pravila pristup tom novcu biti otežan.
Polarizujuća figura
Sa 76 godina, Tramp je takođe duboko polarizujuća ličnost koja testira strpljenje većeg dela američke javnosti, piše Rojters. Pre sedam godina, kada je pokrenuo svoju uspešnu predsedničku kandidaturu, Tramp šoumen i Tramp mogul bili su poznati biračima, ali ko je on kao političar bilo je otvoreno pitanje.
Sada se i to zna, a birači su zbog toga kaznili njegovu stranku, sugerišući da postoji gornja granica Trampovog šarma.
U nizu predizbornih izbora Republikanske stranke ove godine, Tramp je igrao ulogu "tvorca kraljeva", u velikoj meri uspevši u svojim naporima da donese pobedu sebi sličnim kandidatima. Ali opšti izbori su za njega bili donekle katastrofa, pošto su kandidati za Senat koje je podržavao u kritičnim državama izgubili i koštali republikance kontrole ovim telom.
"To su u suštini treći izbori zaredom na kojima nas je Donald Tramp koštao trke, i to je kao, tri udarca, ispali ste", rekao je Si-En-Enu guverner Merilenda, republikanac Leri Hogan.
Što više to bolje
Tramp je takođe neraskidivo povezan sa napadom njegovih pristalica na Kapitol 6. januara 2021. kada su pokušali da spreče zakonodavce da potvrde Bajdenovu pobedu. Tramp i dalje tvrdi da su predsednički izbori 2020. pokradeni, odnosno da je on pokraden.
Saslušanja u Kongresu o napadu podsetila su birače da je Tramp bio spreman da ugrozi bezbednost svog lojalnog potpredsednika Majka Pensa, koji je tog dana bio tamo, i da otpusti visoke zvaničnike u Ministarstvu pravde kako bi nastavio svoje "neustavno nastojanje" da ostane na vlasti, navodi agencija.
Tramp traži bespogovornu nominaciju Republikanske stranke (GOP), ali ako se pojave protivkandidati, on će želeti da ih bude što više jer bi u tako razvodnjenoj areni morao da se pojavi jak, alternativni kandidat koji bi ga koštao nominacije. Takav kandidat bi mogao da bude DeSantis.
Da Tramp na DeSantisa gleda kao na pretnju, videlo se na Trampovim mitinzima proteklih dana kada se hvalio da će ga razbucati na republikanskim predizborima.
Trampizam bez Trampa?
Postavlja se i pitanje da li je Trampovom desničarskom pokretu "Učinimo Ameriku ponovo velikom" (Make America Great Again), koji je prihvatila većina GOP-a, Tramp više potreban.
Novi talas kandidata drži se u mnogo čemu Trampove retorike, ali nije opterećen njegovim ličnim obavezama. Ponekad su neki od njih imali i ekstremnije stavove od onih koje je imao bivši predsednik.
Kao guverner Floride, DeSantis se borio protiv prava na abortus, društvenih medija i učenja o rasi i rodu u učionicama.
Nekim republikancima DeSantis sa svojih 44 godina više liči na budućnost njihove stranke nego Tramp. U poređenju sa DeSantisom, Tramp im izgleda kao rok bend koji je prošao vrhunac popularnosti, zadovoljan da iznova i iznova svira svoje najveće hitove.
Među ostalim potencijalnim kandidatima su dve zvezde u usponu - bivša guvernerka Južne Karoline i bivša ambasadorka Ujedinjenih nacija Niki Hejli i guvernerka Južne Dakote Kristi Noem. U tu mešavinu treba dodati i Pensa i bivšeg državnog sekretara Majka Pompea, koji bi se možda više dopao republikancima koji su orijentisani na establišment nego Tramp.
Trampova rana najava kandidature može se posmatrati kao pokušaj da se ovi potencijalni rivali drže van izbornog bojnog polja dok on ostaje na poziciji relativne snage. Rojters ocenjuje da bi Tramp mogao da uspe da privuče republikance iza svoje treće predsedničke nominacije.
Međutim, moguće je da će ti rivali videti oštećenog kandidata i osetiti krv u vodi, ostavljajući Trampu da odluči koliko želi da se bori za stranku kojom je nekada nesumnjivo komandovao.