Švedska mora da postane punopravna članica NATO-a što je pre moguće, kako bi odbila pretnju od Rusije, rekao je ministar odbrane te zemlje Pal Jonson.
On je izjavio da ne može da postavi vremenski rok za završetak pristupanja Švedske NATO-u, ali je dodao da je uveren da će Turska i Mađarska, dve preostale članice koje još nisu ratifikovale članstvo Švedske, to na kraju učiniti.
"Ne želimo da otpišemo Rusiju kao pretnju, jer je Rusija pokazala izdržljivost (u Ukrajini). Ne smemo to da smetnemo s uma, a to radimo tako što prevazilazimo svoje nacionalne slabosti i idemo ka potpunoj integraciji u NATO što je pre moguće", rekao je Jonson za "Gardijan".
Govoreći iz Helsinkija, gde se u utorak obratio Hanakarajat forumu za odbrambenu i bezbednosnu politiku, Jonson je rekao da postoji "snažna podrška" švedskoj prijavi za članstvo među saveznicima u NATO-u.
Švedska je, kako je rekao, ponudila NATO-u "bolju stratešku dubinu i važne vojne resurse".
Švedska je aplicirala za članstvo istovremeno sa Finskom u maju 2022, obe zemlje su se tada odrekle svoje vojne neutralnosti. U aprilu ove godine, 11 meseci kasnije, Finska je zvanično postala članica NATO-a, dok Švedska još čeka na odobrenje Turske i Mađarske.
U julu, turski predsednik Redžep Tajip Erdogan je, nakon razgovora sa švedskim premijerom Ulfom Kristersonom, pristao da prosledi protokol o pristupanju Švedske turskom parlamentu što je pre moguće. Međutim, prošle nedelje je turski komitet za spoljne poslove saopštio da odlaže odluku, jer pitanje još "nije sazrelo" za odlučivanje.
Neizvesnost postoji i oko namera Mađarske, iako je Jonson rekao da je Budimpešta uverila Stokholm da "neće biti poslednja zemlja koja će ratifikovati" aplikaciju Švedske. Mađarska je prošle nedelje saopštila da nije spremna na ratifikaciju, iako je premijer Viktor Orban prethodno rekao da je odobrenje samo tehnička stvar.
Uprkos ovim kašnjenjima, Jonson, član Umerene partije, rekao je da ostaje uveren u budućnost Švedske u NATO-u.
"Siguran sam da ćemo biti saveznici", dodao je on.
Jonson je naveo da je Švedska sada bezbednija nego što je bila pre nego što je zatražila članstvo u NATO-u zahvaljujući, kako je napomenuo, bezbednosnim garancijama dobijenim od SAD, Velike Britanije, Nemačke, Francuske i drugih nordijskih zemalja.
Ministar odbrane je istakao da je Finska ostala "najbliži politički partner Švedske u bezbednosti i odbrani", dodajući da će taj odnos i dalje biti u centru pažnje Stokholma.