Dali lisici da pazi kokošinjac: Švajcarci NATO-u šalju tenkove koji ne smeju u Kijev

Alpska zemlja je dobila uveravanja da "leopardi" do Ukrajine neće stići čak ni indirektno

Uzdajući se da će lisica dobro paziti kokošinjac, Švajcarska će 25 svojih tenkova "leopard" poslati nazad Nemačkoj, kako ne bi pala u iskušenje da prekrši neutralnost i sama ih pošalje Kijevu.

"Nemačka se obavezala da neće slati tenkove u Ukrajinu i dala je uveravanja da će oni ostati ili u Nemačkoj, ili u NATO- u ili kod njenih partnera iz EU", poručile su vlasti Berna.

Navodno će, pišu mediji, Nemačka ova oklopna vozila iskoristiti da popuni manjkove koji su nastali u njenom arsenalu nakon isporuke tenkova Kijevu. Berlin garantuje da tenkovi do Zelenskog neće stići čak ni indirektno.

Neki pak sumnjaju u obećanja NATO-a, pa se tako najveća partija u zemlji, desničarski populistički SVP, protivila planu da se 25 tenkova proda Nemačkoj.

Dogovor je, primećuju, "veoma upitan u smislu politike neutralnosti", rekao je za "Fajnenšel tajms" Verner Salcman, koji je predsednik bezbednosnog odbora Saveta država, gornjeg doma švajcarskog parlamenta i političar SVP.

Švajcarska vojska ima 134 modernizovana tenka "leopard dva" i ima ih još 96 konzerviranih u skladištu. Još 96 ovih oklopnika nalazi se u skladištima u Italiji.

Nemačka je u februaru zatražila od Švajcarske da se neki od "leoparda" koji su povučeni iz upotrebe prodaju proizvođaču – "Rajnmetalu".

Tenkovi "nisu za Ukrajinu" i nemačka uveravanja da će ostati u EU ili NATO su "od ključnog značaja", saopštila je švajcarska vlada u pokušaju da odbrani svoju dobro naoružanu vojnu "neutralnost" koja je ozbiljno dovedena u pitanje od početka specijalne vojne operacije, pošto je država do sad apsolutno igrala po taktovima koje je dirigovao Brisel.

Uprkos pritisku Kijeva i njegovih saveznika, Švajcarska je ipak odbila da dozvoli zemljama koje imaju oružje švajcarske proizvodnje da ga izvoze dalje u Ukrajinu.

Do danas je odbijala i eksplicitne zahteve zemalja uključujući Nemačku, Španiju i Dansku, ukazujući na svoj Zakon o ratnom materijalu, koji zabranjuje svaki ponovni izvoz ako je zemlja primalac deo međunarodnog oružanog sukoba.

Švajcarska, zbog svoje neutralnosti, inače ne može učestvovati u ratovima između drugih zemalja, stvarati vojne saveze, niti slati svoje trupe i oružje i dozvoljavati teritorijalni tranzit zaraćenim stranama.

Zakoni o neutralnosti se, kako podseća "Difenz", ne primenjuju na građanske ratove ili vojne operacije koje je odobrio Savet bezbednosti UN.

Švajcarska neutralnost vuče korene iz 1516. godine i međunarodno je priznata od 1815. Ministarstvo spoljnih poslova kaže da ona "osigurava nezavisnost zemlje i nepovredivost njene teritorije".