Amerika bi da potisne Kinu: Kampanja dezinformacija
Širenje dezinformacija i njihovo korišćenje da bi se potisnule kineske kompanije postalo je uobičajena praksa u SAD, rekla je Mao Ning iz Ministarstva spoljnih poslova Kine, odgovarajući na kritike direktora FBI da TikTok predstavlja pretnju nacionalnoj bezbednosti Amerike.
Izjava je došla nakon što su Rojters i drugi mediji izvestili da je direktor FBI Kris Rej zabrinut da bi "kineska vlada mogla da iskoristi aplikaciju kako bi uticala na korisnike ili kontrolisala njihove uređaje".
Mao je navela da se Kina snažno protivi ovakvim komentarima i apeluje na Ameriku da bude odgovornija i da se pridržava poštenih i fer međunarodnih pravila, piše "Global tajms".
Bivši predsednik SAD Donald Tramp naredio je da se zabrani korišćenje aplikacije TikTok u SAD, zbog "zabrinutosti za nacionalnu bezbednost", pa je kompanija zbog toga pokrenula sudski postupak.
Nakon što je Bajden došao na vlast, opozvao je Trampovu direktivu iz 2021. i zatražio od ministarstva finansija da preispita "bezbednosne pretnje" povezane sa aplikacijom.
TikTok je samo jedna od kineskih kompanija koje su na meti američke vlade. Bela kuća je 8. novembra najavila da će nastaviti sa politikom zabrane američkim investitorima da ulažu u kineske kompanije koje su povezane sa vojnim sektorom, što je bio način da se spreči ulaganje u hartije od vrednosti kojima se finansiraju neke kineske kompanije.
Stručnjaci su primetili da su SAD odbacile osnovni princip slobodnog tržišta, što je znak nazadovanja, piše "Global tajms" i pozvali su Ameriku da prestane da ponavlja greške koje škode pravima i interesima kineskih kompanija i globalnih investitora.