Američki stručnjak: Maskovi "Starlink" sateliti za Rusiju su legitimna meta

Ratno pravo omogućava državi da cilja civilnu infrastrukturu ukoliko ona suprotnoj strani pruža vojnu prednost, upozorio je major Džeremi Grunet

Prema međunarodnim ratnim konvencijama, Rusija verovatno ima pravo da cilja komercijalne satelite poput "Starlinka" Ilona Maska ako se oni koriste u vojne svrhe, ocenio je američki stručnjak za svemirsko pravo.

"U domenu ratnog prava, država treba da gađa vojne ciljeve i da se uzdrži od gađanja civilnih ciljeva, ali civilni ciljevi bi mogli biti gađani ako se koriste u vojne svrhe", rekao je major Džeremi Grunet iz Generalnog advokatskog korpusa američkih vazduhoplovnih snaga.

Govoreći na Svemirskoj konferenciji Velike Britanije u Belfastu, američki stručnjak je podsetio da su mostovi i pruge koje vode u Normandiju bombardovani neposredno pre Dana D zbog koristi koju je od njih imala nemačka vojska.

"Ista je stvar je u svemiru, i način na koji su civilni sistemi kao što je 'Starlink' korišćeni za navođenje bespilotnih letelica - a što se pokazalo donekle kontroverznim, čak i unutar samog 'Starlinka' - verovatno bi ih učinio potencijalnom vojnom metom, po zakonima rata", istakao je on, prenosi "Telegraf".

Ukrajina koristi "Starlink" za sprovođenje napada dronovima na ruske mete, napominje britanski list, iako je Mask lično tvrdio da će se njegovi sateliti koristiti za aktivnosti poput gledanja sadržaja na "Netfliksu", a ne u vojne svrhe.

Rusija, Kina i SAD su već testirale protivsatelitske rakete i pokazale da imaju sposobnost da unište satelite u orbiti, dok je Moskva upozorila da će preduzeti mere protiv privatnih kompanija koje pomažu neprijateljskim snagama.

Moskva je takođe upozorila da civilna infrastruktura može postati legalna meta ukoliko je Ukrajina koristi u vojne svrhe.