Nemački kancelar Olaf Šolc i njegov kabinet doveli su Nemačku u "ozbiljnu nacionalnu krizu", rekao je u subotu novinarima Markus Seder, premijer Bavarske, najmnogoljudnije savezne države.
Berlin sada teško može da izađe iz nevolje, upozorio je političar, dodajući da bi se vladina "budžetska vanredna situacija" verovatno pretvorila u još jedan teret za obične Nemce.
Savezna vlada najavila je da će do kraja godine ukinuti ograničenje cene električne energije i gasa koja su uvedena prošle godine kako bi finansijski rasteretila domaćinstva i preduzeća od sunovratnog rasta cena energenata koji je usledio nakon obustave uvoza ruskog gasa i sankcija koje je Zapad nametnuo Moskvi od eskalacije sukoba sa Kijevom.
Ograničenja je trebalo da ostanu na snazi najmanje do marta 2024, ali je Berlin morao da promeni planove nakon što je nemački ustavni sud blokirao pokušaj da preusmeri 60 milijardi evra iz fonda za pandemiju kovid 19 ka drugim troškovima.
Kako Seder smatra, nedostatak finansija i budžetska kriza nisu ništa drugo do vanredno stanje ove vlade. Šolc i njegov kabinet nemaju apsolutno nikakav politički plan i "potpuno su... bezumni", rekao je lider Hrišćansko-socijalne unije (CSU) u Bavarskoj.
"Ova vlada je bankrotirala", dodao je on.
"U suštini, imamo vladu koja je konstantno u šoku", rekao je on novinarima na marginama sastanka svoje stranke u Nirnbergu uoči izbora za Evropski parlament.
Seder je, takođe, proglašenje "budžetske vanredne situacije" od strane Berlina ocenio kao znak "potpune nemoći" vladajuće koalicije.
Šef Bavarske je posebno kritikovao strategiju savezne vlade u borbi protiv poskupljenja energenata koje je rezultat odustajanja od snabdevanja ruskim energentima uz subvencije.
"Ideja subvencionisanja cena električne energije sama po sebi ne funkcioniše. Potrebna je drugačija energetska politika. To je srž problema", rekao je on, zahtevajući od Berlina da poništi odluku o stavljanju nuklearnih elektrana van funkcije.
Sada bi ukidanje ograničenja cena energenata dovelo do visokog nivoa neizvesnosti za privredu i podiglo cene struje i za građane i za kompanije, upozorio je on.
Prošle godine, Nemačka i EU suočile su se sa energetskom krizom, uglavnom uzrokovanom obustavom uvoza ruskog gasa zbog sankcija Moskvi u vezi sa Ukrajinom.
Berlin je uspeo da zameni deo gasa koji je ranije kupovao od Rusije, ali su visoki troškovi dodatno oslabili nemačku ekonomiju i podstakli inflaciju. Nemačka je pala u tehničku recesiju u prvom kvartalu 2023. i pokazala znake slabog oporavka u naredna dva kvartala.