Svet

"Politiko": Rusija koristi rat između Izraelaca i Palestinaca kako bi podstakla podele na Zapadu

Zahvaljujući propagandi, tvrdi ovaj medij, antiratni protesti, u kojima učestvuje na stotine hiljada ljudi, izbili su od Londona do Vašingtona, a to odvlači pažnju javnosti od sukoba u Ukrajini
"Politiko": Rusija koristi rat između Izraelaca i Palestinaca kako bi podstakla podele na Zapaduwww.globallookpress.com © Hesther Ng

Rat Izraela i Hamasa dao je Rusiji priliku da poseje podele među zapadnim saveznicima, a to je šansa koju Rusija ne želi da propusti, piše "Politiko".

Od izbijanja neprijateljstava 7. oktobra, nalozi na Fejsbuku "povezani sa Kremljom", tvrdi ovaj medij, povećali su proizvodnju za skoro 400 odsto. Bliskoistočna kriza sada dominira objavama ruskih diplomata i pristalica Rusije na Zapadu.

Informacije koje šire ovi digitalni mediji pokazuju da teroristi Hamasa koriste NATO oružje isporučeno Ukrajini za napade na Izrael i da su britanski instruktori obučavali borce Hamasa.

To omogućava Rusiji da podstiče podele na Zapadu. Nasilje u zapadnim zemljama, posebno nad Jevrejima, poraslo je tokom proteklih sedam nedelja, a antiratni protesti, u kojima učestvuje na stotine hiljada ljudi, izbili su od Londona do Vašigtona, što odvlači pažnju javnosti od sukoba u Ukrajini.

Krajem oktobra ruska vlada je ugostila lidere Hamasa u Moskvi, nastojeći da igra ulogu posrednika u oslobađanju izraelskih talaca. Rusija i Hamas imaju zajedničkog saveznika - Iran, a predsednik Putin upozorava da bi izraelska vojna akcija u Gazi mogla zapaliti čitav Bliski istok.

Za sedam nedelja, otkako je počeo rat Hamasa i Izraela, broj takozvanih ruskih naloga na Fejsbuku, kako tvrdi "Politiko", porastao je na 44.000, u poređenju sa 14.000 postova u sedam nedelja pre početka sukoba, prema podacima koje je prikupila Alijansa za obezbeđenje demokratije, što je gotovo četvorostruko povećanje u poređenju sa objavama pre izbijanja sukoba u Gazi.

Povećanje od skoro 400 odsto predstavlja samo kap u moru, u poređenju sa milionima objava na Fejsbuku o sukobu na Bliskom istoku. Ali mnogi nalozi koje podržava Kremlj, posebno oni koji potiču od medija kao što su RT i "Sputnjik", privlače ogromnu pažnju. Oba medija se mogu pohvaliti milionima pratilaca u Evropi, Latinskoj Americi i Africi.

"Oni koriste sve što mogu da šire antizapadne poruke", izjavio je Jakub Kalenski, zamenik direktora Evropskog centra za suzbijanje hibridnih pretnji, organizacije NATO i EU, dodajući da takva digitalna propaganda može imati velikog efekta.

U Francuskoj, zvaničnici su optužili Rusiju za "stvaranje napetosti" između pristalica Izraela i onih koji podržavaju Palestinu. Ruska ambasada u Parizu saopštila je da Moskva nema veze sa nikakvim tajnim digitalnim aktivnostima.

Cilj ove kampanje je da učvrsti i ojača podele, kako u Francuskoj, tako i širom Zapadne Evrope, saopštila su dvojica visokih evropskih zvaničnika, koji su želeli da ostanu anonimni.

image