Ruski dronovi-kamikaze još ubojitiji: Šta može "geran-2" sa termobaričnom bojevom glavom

Nova verzija poznatog drona mogla bi da ima značajan uticaj na dalji tok borbi

Rusija je počela da dronove kamikaze "geran-2/šehid-136" naoružava novorazvijenom termobaričnom bojevom glavom, impresivne težine od 40 kilograma, piše portal "Bulgarijan militari".

Koje su implikacije termobaričnog punjenja od 40 kilograma?

Primera radi, znatno manji mlazni bacač plamena "bamblbi" ima samo tri kilograma i pokriva prostor od 80 kubnih metara u zatvorenom ili radijus od 50 kvadratnih metara na otvorenom.

Sada zamislite moć naoružanja koje je više od 10 puta teže.

Razumevanje jačine dejstva termobarične bojeve glave od 40 kilograma na "geran-2/šehid-136" može biti složen zadatak, s obzirom na mnoštvo faktora koji dolaze u obzir.

To uključuje njegovu varijantu - da li je jednotaktni ili dvotaktni - i njegove komponente. Međutim, snaga takve bojeve glave svakako može pokriti veliku površinu, potencijalno stotine kvadratnih ili kubnih metara.

Stručnjaci često porede snagu ove termobarične bojeve glave sa TOS-1A – teškim raketnim bacačem plamena.

Precizna težina bojeve glave rakete TOS-1A nije zvanično otkrivena, što je dovelo do niza nezvaničnih pretpostavki koje se protežu od 30 kilograma do 90 kilograma. Štaviše, postoje varijacije u samim projektilima, sa težinama koje variraju između 173 i 217 kilograma.

Iako se procenjuje da bi bojeva glava ove veličine mogla da ima značajne posledice po većinu podstanica ili skladišta, prava snaga termobaričnog oružja leži u njegovom efikasnom korišćenju unutar zatvorenih prostora.

To uključuje stambene zgrade, gde se njegova razorna snaga pojačava usled pritiska na prednjoj strani udarnog talasa.

Opasnost

Zamislite ovo: Aktivira se jednokratni termobarični eksploziv. U trenutku kada se ugasi, stvara se udarni talas, nakon kojeg se aktiviraju elementi termobarične mešavine.

Ova mešavina reaguje i sa okolnim vazduhom i sa sopstvenim komponentama, tako stvarajući "oblak" koji ima temperaturu u rasponu od 2.400 do 2.600 stepeni celzijusa u trajanju oko jedne sekunde.

Taj "oblak" se, za razliku od udarnog talasa koji pokreće klasična visokoeksplozivna naprava, širi i prekriva čitavu okolinu. On se ne može izbeći, čak ni skrivanjem iza uglova.

Posledica ove eksplozije nije samo visoka temperatura, već i neverovatno snažan udarni talas koji može oštetiti pluća, slušni sistem i tome slično, navodi portal.