Šta je Član 99 Povelje UN, koji je Gutereš iskoristio prvi put nakon više od 50 godina?
Generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Gutereš ove srede se pozvao na Član 99 Povelje UN kako bi Savetu bezbednosti skrenuo pažnju na pretnju od "potpunog kolapsa" humanitarnog poretka i društvenog reda u Gazi.
To je bio prvi put da se Gutereš poziva na klauzulu koju nijedan generalni sekretar nije iskoristio već više od pola veka, a u kojoj se navodi da je šef UN može iskoristiti kako bi SB UN obavestio o događajima za koje smatra da predstavljaju pretnju međunarodnom miru i stabilnosti.
Poslednji put je Član 99 bio iskorišćen tokom borbi 1971. koje su dovele do otcepljenja Bangladeša od Pakistana, podseća AP.
Prethodni generalni sekretari izneli su pretnje međunarodnom miru i bezbednosti Savetu bezbednosti bez pozivanja na Član 99, a što uključuje krizu u Kongu 1960. godine, američku talačku krizu u Iranu koja je počela novembra 1979. godine, iransko-irački rat 1980. kao i događaje u Mjanmaru 2017. godine, napominje AP.
Gutereš je u svom upozorenju istakao da, "usred stalnog bombardovanja od strane Izraelskih odbrambenih snaga i bez skloništa i osnovnih potrepština za preživljavanje", očekuje da će se javni red u Gazi "uskoro potpuno urušiti zbog očajnih uslova, čineći čak i ograničenu humanitarnu pomoć nemogućom".
Rusija i Ujedinjeni arapski emirati zatražili su da se hitan sastanak SB UN o situaciji u Pojasu Gaze održi 8. decembra, kada bi trebalo da se glasa o rezoluciji koju su istovremeno predložili UAE.
Međutim, zamenik američkog poslanika pri UN, Robert Vud, rekao je da uloga Saveta bezbednosti u ratu nije da stane na put tekućim diplomatskim naporima, kao i da rezolucija SB UN o Gazi u ovom trenutku "ne bi bila korisna".
AP ovo tumači kao potencijalni nagoveštaj da bi SAD danas mogle iskoristiti pravo veta kako bi sprečile donošenje rezolucije.