Generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Gutereš ove srede se pozvao na Član 99 Povelje UN kako bi Savetu bezbednosti skrenuo pažnju na pretnju od "potpunog kolapsa" humanitarnog poretka i društvenog reda u Gazi.
To je bio prvi put da se Gutereš poziva na klauzulu koju nijedan generalni sekretar nije iskoristio već više od pola veka, a u kojoj se navodi da je šef UN može iskoristiti kako bi SB UN obavestio o događajima za koje smatra da predstavljaju pretnju međunarodnom miru i stabilnosti.
Poslednji put je Član 99 bio iskorišćen tokom borbi 1971. koje su dovele do otcepljenja Bangladeša od Pakistana, podseća AP.
Prethodni generalni sekretari izneli su pretnje međunarodnom miru i bezbednosti Savetu bezbednosti bez pozivanja na Član 99, a što uključuje krizu u Kongu 1960. godine, američku talačku krizu u Iranu koja je počela novembra 1979. godine, iransko-irački rat 1980. kao i događaje u Mjanmaru 2017. godine, napominje AP.
Gutereš je u svom upozorenju istakao da, "usred stalnog bombardovanja od strane Izraelskih odbrambenih snaga i bez skloništa i osnovnih potrepština za preživljavanje", očekuje da će se javni red u Gazi "uskoro potpuno urušiti zbog očajnih uslova, čineći čak i ograničenu humanitarnu pomoć nemogućom".
Rusija i Ujedinjeni arapski emirati zatražili su da se hitan sastanak SB UN o situaciji u Pojasu Gaze održi 8. decembra, kada bi trebalo da se glasa o rezoluciji koju su istovremeno predložili UAE.
Međutim, zamenik američkog poslanika pri UN, Robert Vud, rekao je da uloga Saveta bezbednosti u ratu nije da stane na put tekućim diplomatskim naporima, kao i da rezolucija SB UN o Gazi u ovom trenutku "ne bi bila korisna".
AP ovo tumači kao potencijalni nagoveštaj da bi SAD danas mogle iskoristiti pravo veta kako bi sprečile donošenje rezolucije.