Borelj: Razaranje u Gazi je možda veće nego u nacističkoj Nemačkoj

Civilne žrtve čine 60 do 70 odsto ukupnog broja poginulih u Pojasu Gaze i da je 85 odsto stanovnika interno raseljeno

Situacija u Pojasu Gaze je "katastrofalna i apokaliptična", a razaranje je proporcionalno "čak i veće" od onog u Nemačkoj u Drugom svetskom ratu, ocena je visokog predstavnika EU za spoljnu politiku i bezbednost Žozepa Borelja.

On je posle sastanka ministara spoljnih poslova EU rekao da je posledica izraelskog vojnog odgovora na napade Hamasa 7. oktobra "neverovatan broj civilnih žrtava".

Ministarstvo zdravlja u Pojasu Gaze objavilo je danas da je u izraelskim bombardovanjima te palestinske teritorije od početka rata između Izraela i palestinskog islamskog Hamasa 7. oktobra poginulo 18.205 ljudi.

Visoki predstavnik EU je rekao da su smrtonosni napadi Hamasa zacementirali mesto te organizacije na EU listi terorističkih, ali je dodao da smatra izraelsku vojnu operaciju nesrazmernom zbog smrti mnogih civila i velike štete pričinjene civilnoj imovini i infrastrukturi.

On je naglasio da ljudska patnja predstavlja izazov bez presedana za međunarodnu zajednicu, te da civilne žrtve čine 60 do 70 odsto ukupnog broja poginulih i da je 85 odsto stanovnika interno raseljeno.

"Uništenje zgrada u Gazi je proporcionalno manje-više ili čak veće nego razaranje koje su pretrpeli nemački gradovi tokom Drugog svetskog rata", rekao je Borelj za špansku televiziju RTVE.

Upozorio je da je najnoviji porast nasilja na tim područjima omogućio proširenje izraelske okupacije "četiri puta više nego pre 30 godina kada je potpisan sporazum iz Osla".

Palestinska oslobodilačka organizacija (PLO) i Izrael 1993. godine potpisali su Sporazum iz Osla koji je Palestincima omogućio oblik građanske vlasti.

Pregovori, međutim, nisu uspeli da osiguraju mirovni sporazum koji bi doveo do uspostavljanja države Palestine.

Mirovni pregovori između Palestinaca i Izraelaca pod pokroviteljstvom Sjedinjenih Američkih Država (SAD) propali su u aprilu 2014. godine, kada je Tel Aviv odbio da zaustavi izgradnju naselja i oslobodi palestinske zatvorenike privedene u periodu pre 1993. godine.