Revizija istorije: Tajvan iz udžbenika izbacuje tradicionalnu kinesku književnost
Vlasti Tajvana izbacile su iz udžbenika za srednje škole velike delove koji se odnose na tradicionalnu kinesku književnost, valjda u pokušaju da na taj način pokažu "nezavisnost" od Kine.
Stručnjaci za "Global tajms" kažu da je "prirodna nezavisnost" među mladim ljudima na Tajvanu zapravo rezultat politizacije obrazovanja koju sprovode tajvanske stranke i koja je suštinski krhka i osuđena na kolaps, jer, bez obzira na sve, ne može da promene činjenicu da poreklo i kulturni koreni stanovnika Tajvana potiču iz Kine i da će uvek biti kineski.
Profesor kineske književnosti Ou Kui-čih nazvao je smernice na osnovu kojih su iz udžbenika izbačeni "politički nekorektni" delovi kao "bruku i sramotu" zbog koje deca više ne mogu da uče o važnim vrednostima kao što su integritet i patriotizam iz tekstova drevnih kineskih pisaca.
"Dok prestižne škole u Japanu traže od učenika da uče kinesku književnost, a Korejci tvrde da je Konfučije njihov, mi nepismeno biramo da se odvojimo od našeg kulturnog nasleđa. Dok svet hvata 'kineska groznica', tajvanske vlasti biraju da se 'samokastriraju' i puste da čitava generacija bude uništena ideologijom", poručio je Ou.
Ideja revizije istorije i udžbenika nije vezana samo za ostrvo koje je deo kineske teritorije. Zapad uveliko radi na menjaju istorije Prvog i Drugog svetskog rata kako bi se "nepodobni" narodi predstavili kao zlikovci i krivci, a Nemačka kao žrtva političkih okolnosti.
Raspad bivše Jugoslavije doveo je do toga da se deca u školama u Hrvatskoj, BiH uče da su Srbi zlikovci - što zdušno podržava i tribunal u Hagu. Specijalna vojna operacija poslužila je kao zgodna pozornica za pokušaje da se demonizuje Rusija, a Ukrajini da istorija i kredibilitet koji nema.