Britanci pozvali Kijev da pregovara: Došlo je vreme da se depresivni sukob privede depresivnom kraju
U početku, sukob u Ukrajini imao je sve elemente Šekspirovog komada - klasični heroj, opaki negativac, dramatični događaji. Vremenom je propala ukrajinska ofanziva uspela da ubije u publici svaku dalju volju za praćenjem drame. Onda je izbio sukob na Bliskom istoku i fokus prebacio se na novu priču.
Talentovani pisac bi znao da reši ovaj problem ubacivanjem komplikovanijeg zapleta, ironije ili tragedije i završio priču srećnim krajem. Ali, Kijev i Zapad nisu taj talentovani pisac i kraj je blizu, piše komentator "Spektejtora".
Prosečna starost ukrajinskih vojnika je 43 godine. Kijevu ponestaje mladih muškaraca i sada se okreću ženama. Pre Specijalne vojne operacije, Rusija je imala četiri puta više stanovnika od Ukrajine. S obzirom na broj poginulih i onih koji su pobegli, ta razlika u ljudstvu je sada petostruka.
Moskva može da čeka i spremna je na dugotrajni sukob. Ruski BDP je porastao, rublja ojačala naspram dolara, zapadne sankcije su propale.
Bez obzira na količinu oružja i municije koju Zapad šalje Ukrajini, Kijevu nedostaju ljudi koji će je koristiti. Zbog toga je, navodi komentator britanskog lista, došlo vreme da "vlada Vladimira Zelenskog pokrene pregovore kako bi ovaj depresivni rat dovela do depresivnog kraja".
"Razvlačenje sukoba koji je zapao u ćorsokak samo povećava broj leševa i uništava više ukrajinskih domova i infrastrukture bez ikakve svrhe. Zavaliti se i dati Ukrajincima dovoljno oružja da nastave da se bore do poslednjeg muškarca i žene, samo da bi zemlja konačno završila tamo gde smo oduvek znali da hoće, nije samo nemoralno. To je ubistvo", zaključuje autor teksta u "Spektejtoru".