Agencije UN besne zbog napada na bolnice u Gazi: Ljudi u agoniji ne traže lekove već vodu
Zvaničnici UN izrazili su bes i nevericu zbog situacije u bolnicama u Gazi, gde povređeni nemaju osnovne zalihe, a deca koja se oporavljaju od amputacija ginu u sukobu koji je u toku.
Skoro tri četvrtine bolnica u Gazi, odnosno 27 od 36, ne radi zbog oštećenja u napadima, izraelskih udara i nedostatka goriva i osoblja, navodi Svetska zdravstvena organizacija (SZO), a prenosi Rojters.
One koje su još otvorene su samo delimično funkcionalne i pod sve većim pritiskom kako zbog napada, tako i zbog sve većeg broja obolelih i povređenih pacijenata koji dolaze.
"Besan sam jer se deca koja se oporavljaju od amputacija u bolnicama potom ubijaju u tim bolnicama", rekao je Džejms Elder, portparol Unicefa.
On je dodao da je bolnica Naser, najveća operativna bolnica koja je ostala u enklavi u kojoj je boravio ranije ovog meseca, dva puta granatirana u proteklih 48 sati. Elder je rekao da je jedna od žrtava bila 13-godišnja devojčica kojoj je obavljena amputacija, koja je preživela napad na njen dom u kojem je ubijena njena porodica.
"Pa gde idu deca i porodice? Nisu bezbedni u bolnicama, nisu bezbedni u skloništima, a sigurno nisu bezbedni u takozvanim sigurnim zonama", rekao je on.
Margaret Haris, portparol Svetske zdravstvene organizacije, opisala je situaciju u bolnicama u Gazi kao "beskrupuloznu". Samo oko 30 odsto od 20.000 zdravstvenog osoblja pre sukoba sada radi zbog smrti, povreda i pritvora, rekla je ona.
"Nemaju ni osnovne stvari. Jedna moja koleginica je opisala ljude koji leže na podu u teškim bolovima, u agoniji, ali nisu tražili lekove za ublažavanje bolova. Tražili su vodu", rekla je ona.
"Neverovatno je da svet dozvoljava da se ovo nastavi", istakla je Haris.