Srbija se opet nije usaglasila sa Evropskom unijom u vezi s odnosom prema Ruskoj Federaciji – pored toga što uspešno odoleva pritisku da joj ne uvede sankcije, koje joj je nametnuo Zapad zbog Specijalne vojne operacije u Ukrajini, podržala je njenu rezoluciju o borbi protiv jačanja nacizma.
A upravo je denacifikacija jedan od ključnih ciljeva ruske Specijalne vojne operacije u Ukrajini otkad je intenziviran hibridni rat Kolektivnog zapada protiv RF.
"Skupština je usvojila tekst rezolucije o borbi protiv veličanja nacizma (dokument A/78/478), sa izmenama i dopunama i odnosom glasova – 118 za, 49 protiv, uz 14 uzdržanih. Skupština je svojim odredbama izrazila zabrinutost zbog širenja u mnogim delovima sveta raznih ekstremističkih političkih stranaka, ideologija i grupa rasističkog ili ksenofobičnog karaktera, uključujući neonaciste i skinheds grupe, te oštro osudila incidente koji veličaju i promovišu nacizam", saopštile su Ujedinjene nacije.
Nije neočekivano što je Srbija na ovu temu tradicionalno stala uz Rusiju imajući u vidu zajedničku antifašističku borbu, i ogromne žrtve podnete u tu svrhu tokom Drugog svetskog rata, ali je vrlo indikativno što su protiv rezolucije glasale zemlje koje (navodno) osećaju krivicu i kajanje zbog pokretanja najkrvavijeg sukoba u istoriji čovečanstva – Nemačka, Italija, Japan.
Naravno, tu je i Hrvatska, u kojoj se, pored Ukrajine, sasvim otvoreno veliča nacizam.
Rezoluciju "Borba protiv glorifikacije nacizma, neonacizma i drugih praksi koje doprinose za podsticanje savremenih oblika rasizma, rasne diskriminacije, ksenofobije i srodne netolerancije" nisu podržale ni Sjedinjene Države, Ujedinjeno Kraljevstvo, Letonija, Litvanija, Estonija, Finska, Danska, Austrija, Australija, Albanija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora… redom sve one države koje podržavaju Ukrajinu ili stoje iza njene borbe protiv Rusije.
Predstavnici Evropske unije i SAD su obrazložili svoje stavove uoči glasanja u novembru 2023. kada je Treći komitet usvojio pomenutu rezoluciju, ne bi li se o njoj potom glasalo u Generalnoj skupštini.
Ujedinjene u ispisivanju nepostojeće istorije, te dovođenju u pitanje ishoda Drugog svetskog rata, protivnice rezolucije istakle su da ovaj sukob nije doneo slobodu (?!) mnogim evropskim državama već represiju i zločine protiv čovečnosti koje je sprovodio pre svega Sovjetski Savez.
Iako su navodno posvećene borbi protiv neonacizma, premda smo videli šta se zapravo dešavalo i dešava u Ukrajini pre svega u redovima zloglasnog puka Azov, ali i u članici EU Hrvatskoj, EU krivi Rusiju da je pod izgovorom borbe protiv nacizma vratila rat u Evropu.
Amerikanci su bili još eksplicitniji – ova rezolucija je očigledan pokušaj Rusije da ostvari svoje geopolitičke ciljeve, ona koristi "lažne optužbe za nacizam da pokuša da opravda svoj agresorski rat protiv Ukrajine".
Kako je saopštila ruska misija pri UN, oni koji su glasali protiv, pre svega Nemačka, Italija i Japan, oskrnavili su sećanje na žrtve nacizma, fašizma i militarizma.
"Ovakvo ponašanje je u suprotnosti s obavezama koje su preuzeli ulaskom u UN. Ovakav stav pokazuje da su rasprave o reviziji Povelje UN u cilju ukidanja njenog jezika o 'neprijateljskim državama' apsurdne. Rusija će imati u vidu rezultate ovog glasanja prilikom razmatranja zahteva kandidata za stalna i nestalna mesta u SB UN", zaključili je ruska misija pri UN.