Procena stručnjaka: Vrhovni sud će poništiti zabranu Trampu da učestvuje na izborima u Koloradu
Vrhovni sud SAD će najverovatnije poništiti presudu suda u Koloradu, ali će konzervativna većina to uraditi tako da ne ulazi u pitanje da li su akcije predsednika Donalda Trampa predstavljale pobunu, smatra stručnjak za ustavno pravo.
Vrhovni sud bi mogao reći da se klauzula o diskvalifikaciji iz 14. amandmana ne odnosi na predsednika, predviđa Horas Kuper, viši saradnik Nacionalnog centra za istraživanje javne politike, koji je ranije predavao ustavno pravo na Univerzitetu Džordž Mejson.
Vrhovni sud Kolorada presudio je 19. decembra da predsedniku Trampu neće biti dozvoljeno glasanje u državi jer je "učestvovao u pobuni" podstičući svoje pristalice da 6. januara 2021. upadnu u Kapitol.
Pošto, prema izbornom zakonu u Koloradu, samo kvalifikovani kandidati mogu biti u izbornoj trci, bilo bi "pogrešno" da državni sekretar dozvoli na glasanju kandidata koji je diskvalifikovan u skladu sa Odeljkom 3, 14. amandmana, koji zabranjuje obavljanje funkcije svakom ko je prethodno položio zakletvu, a kasnije se uključio u pobunu, navodi se u presudi.
Advokati bivšeg predsednika odmah su saopštili da nameravaju da ulože žalbu na presudu Vrhovnom sudu SAD.
"Vrhovni sud će vrlo brzo uzeti ovaj slučaj", rekao je Kuper za "Epok tajms". Glavni razlog zašto će sud verovatno brzo uskočiti je taj što su slični napori u toku u drugim državama, uključujući Njujork, Kaliforniju i Pensilvaniju.
U Mičigenu, okružni sud je izbacio ime predsednika Trampa sa glasačkog listića, ali je odluka poništena nakon žalbe. Činilo se da je slučaj završen, ali nakon odluke u Koloradu, državni tužilac Mičigena uložio je žalbu Vrhovnom sudu države.
To nije pitanje sa kojim možete da odugovlačite, dodao je Kuper.
On je ocenio i da Vrhovni sud neće razmatrati pitanje upada na Kapitol, naročito jer Tramp nije osuđen. Konzervativni sud često pokušava da reši stvar na najjednostavniji mogući način uz minimalnu potrebu za dubokim angažmanom. Tako da bih rekao da je zapravo vrlo verovatno da će to biti i sada slučaj, dodao je.
Kuper je istakao da je 14. amandman ratifikovan 1868. kako bi se bivše konfederacijske države isključile sa pozicija moći. "Njihova meta je bila konkretno Konfederacija. Njihova meta nije bio niko ko je podržavao Francuze u Francusko-indijskom ratu. Njihova meta nije bio niko ko je podržavao Britance u Britansko-američkom ratu. Iako jezik nije napisan na način da ih ograniči, razlog je bila Konfederacija", rekao je on.
"Vrhovni sud ne želi da se nosi sa pitanjem: Da li ponašanje Donalda Trampa predstavlja pobunu? Oni to ne žele", rekao je Kuper.