Kako je Letonija postala vodeći ruski dobavljač penušavih vina

Prema izveštaju, u periodu od januara do septembra prošle godine, Letonija zemlja je izvezla u Rusiju penušavo vino u vrednosti od 105,4 miliona dolara

Letonija postaje najveći ruski snabdevač penušavim vinom u prvih devet meseci 2023. godine, izvestile su u nedelju "RIA Novosti".

Prema izveštaju, u periodu od januara do septembra prošle godine, ova baltička zemlja je izvezla u Rusiju penušavo vino u vrednosti od 105,4 miliona dolara - otprilike za četvrtinu više nego u isto vreme 2022.

Italija, koja je najveći svetski proizvođač vina u poslednjih devet godina je na drugom mestu, sa 55,4 miliona dolara (porast od 27,6 odsto), a druga baltička država, Litvanija, našla se na trećem mestu sa 42,7 miliona dolara.

Ostali veliki dobavljači su bili Poljska (8,65 miliona dolara) i Španija (2,98 miliona dolara). U prvih deset ušla je i Francuska, čiji je izvoz u Rusiju naglo opao u odnosu na 2022. godinu, sa 5,71 miliona dolara na 2,78 miliona dolara.

Slede Gruzija (1,91 miliona dolara), Jermenija (0,98 miliona dolara), Azerbejdžan (0,84 miliona) i Nemačka (0,45 miliona dolara).

Usred sankcija koje su uvedene protiv Rusije, EU je zabranila izvoz vina u tu zemlju koji premašuje 300 evra (315 dolara) po boci, što je dovelo do naglog pada isporuka iz država EU.

Prema ranijim izveštajima zasnovanim prema podacima UN Komtrejda, Letonija i Litvanija su ove godine zamenile Italiju i Španiju u ukupnom izvozu vina u Rusiju, kako penušavog tako i drugih vrsta.

Međutim, stručnjaci primećuju da, pošto poreklo letonskog i litvanskog izvoza vina u Rusiju nije javno dostupno i nijedna od njih nema dovoljno domaće proizvodnje vina, verovatno je da baltičke države preprodaju Rusiji vino kupljeno od svojih partnera iz EU.

Maksim Protasov, šef Roskačestva (ruskog regulatora kvaliteta hrane), rekao je prošlog meseca da su Rusi počeli da kupuju više domaćih vina i da su smanjili uvozne alternative tokom prošle godine.

Na ovaj trend ukazalo je i istraživanje koje je u novembru sproveo Analitički centar NAFI u ime Ruske poljoprivredne banke.

Pokazalo se da čak 70 odsto Rusa preferira domaća nego uvozna vina u svim kategorijama, a skoro trećina planira da ubuduće češće kupuje proizvode ruskih vinara.