Svet

Berni Sanders protiv naoružavanja Izraela: Ne smemo dozvoliti da se ovo nastavi

Poreski obveznici SAD više ne smeju da budu saučesnici u ubijanju nevinih muškaraca, žena i dece u Gazi, rekao je američki senator jevrejskog porekla
Berni Sanders protiv naoružavanja Izraela: Ne smemo dozvoliti da se ovo nastaviGetty © Anna Moneymaker/Getty Images

Izraelu ne treba dati 10 milijardi dolara "bezuslovne vojne pomoći" za vođenje "brutalnog rata" protiv Palestinaca u Gazi, rekao je u utorak američki senator Berni Sanders koji je na predsedničkim izborima 2016. izgubio od Hilari Klinton u trci za demokratsku nominaciju.

On je prošlog meseca izašao u javnost sa sličnim tvrdnjama, uz napomenu da bi bilo prikladno "podržati odbrambene sisteme" koji brane Izrael od raketnih napada.

Ovaj put, međutim, slične napomene nije bilo. Sanders je situaciju u Gazi nazvao "brutalnim ratom protiv palestinskog naroda" koji vodi izraelski premijer Benjamin Netanijahu.

"Iako priznajemo da je Hamasov varvarski teroristički napad započeo ovaj rat, moramo takođe priznati da je vojni odgovor Izraela bio krajnje nesrazmeran, nemoralan i u suprotnosti sa međunarodnim pravom", ocenio je Sanders, primetivši da Tel Aviv protiv Gaze koristi "američke bombe, artiljerijske granate i druge oblike naoružanja".

Senator je istakao da je više 22.000 Palestinaca ubijeno, a još 57.000 ranjeno u izraelskim udarima od 7. oktobra, dok je oko 70 odsto Gaze uništeno ili oštećeno, a 85 odsto njenog ukupnog stanovništva već raseljeno.

"Ne smemo dozvoliti da se ovo nastavi", rekao je 82-godišnji senator jevrejskog porekla, dodavši da "poreski obveznici SAD više ne smeju biti saučesnici u ubijanju nevinih muškaraca, žena i dece u Gazi".

Do Sandersove osude dolazi u trenutku kada je Stejt department osudio izjave dva ključna Netanijahuova saveznika, u kojima se poziva na trajno raseljavanje Palestinaca koji žive u Gazi.

Vašington se u načelu zalaže za uspostavljanje palestinske države i za to da Gazom upravlja Palestinska uprava sa sedištem na Zapadnoj obali. Netanijahuova vlada je odbacila oba predloga.

Finansiranje Izraela je jedna od stavki u okviru zahteva administracije predsednika SAD Džozefa Bajdena za hitna dopunska sredstva u vrednosti od 106 milijardi dolara, a koji podrazumeva i više od 60 milijardi dolara za naoružavanje Ukrajine. Republikanci su u više navrata blokirali usvajanje ovog paketa, kako u Predstavničkom domu, tako i u Senatu. 

"Crveni" poslanici Predstavničkog doma usvojili su zaseban paket vojne pomoći Izraelu u vrednosti od 14 milijardi dolara, koji su demokrate zatim blokirale.

Prošle nedelje, Stejt department je odobrio isporuku artiljerijskih granata za Izrael u vrednosti od 147,5 miliona dolara, pritom zaobišavši Kongres tako što se pozvao na nacionalnu vanrednu situaciju.

image