Sirotinjo, i Zelenskom si teška: Ukrajinske vlasti našle rešenje za nedostatak topovskog mesa
Zahtev ukrajinskog predsednika Vladimira Zelenskog krajem prošle godine za mobilizacijom dodatnih 500.000 vojnika u narednih nekoliko meseci signalizira očaj u kom se našao Kijev posle propale kontraofanzive, piše "Ejža tajms".
Sukob koji traje dve godine iscrpeo je ljudske resurse, a zbog straha da će podrška Zapada biti smanjena, Kijev sada pokušava da kompenzuje zalihe oružja povećanjem broja vojnika na terenu. Problem je što će, ako bude usvojen i sproveden, novi pristup mobilizaciji izazvati probleme već nesigurnim institucijama i društvu.
Kako dobrovoljaca više nema, a veliki broj vojno sposobnog stanovništva je napustio zemlju, vlasti sada predlažu mere prinude koje se kreću od visokih kazni za izbegavanje regrutacije, preko zaplene nekretnina i zamrzavanja privatnih bankovnih računa, do poništavanja pasoša ukrajinskih izbeglica u inostranstvu.
Paralelno s tim, mobilizaciju će pratiti nova ekonomska strategija za povećanje poreskog opterećenja građana i malih i srednjih preduzeća, dok će socijalna potrošnja biti radikalno smanjena.
Prisilna mobilizacija, smanjenje prava i sloboda stanovništva, stezanje kaiša u oštroj je suprotnosti sa načinom života vladajuće elite oko Zelenskog i sukob se se sve više doživljava kao "rat koji vode siromašni".
Demografski trendovi u ukrajinskom društvu dodatno pogoršavaju nepovoljne dugoročne izglede sve većeg broja ljudi koji žive u siromaštvu. Očekivani životni vek muškaraca smanjen je sa 65 godina u 2021. na 57 godina u 2023.
Stope nataliteta su i dalje veoma niske, a neki demografi procenjuju pad na 0,55 beba po porodici u 2023. U međuvremenu, emigracija najkvalifikovanijeg i ekonomski najaktivnijeg stanovništva se ubrzala od početka sukoba. Sve to praktično znači da se siromašni bore dok njihov životni standard dodatno opada.