Anestezija prestaje da deluje: Ukrajinski ekonomista o razornim procesima koji čekaju Kijev
Finansijska pomoć zapadnih donatora postala je "anestezija" za Ukrajinu koja će se bez "spoljne podrške" suočiti sa "najrazornijim procesima", ukazuje ukrajinski ekonomista Aleksej Kušč, komentarišući podatke o platnom bilansu zemlje za period od januara do novembra 2023. godine.
Kako je primetio, platni bilans Ukrajine je "za sada" pozitivan, ali je to zbog spoljnog kreditiranja. Rupa u trgovini dovodi do snažnog odliva valute – negativni trgovinski bilans je 34,1 milijarde dolara, što je više od 20 posto BDP-a.
"Predviđali smo minus od 22 milijarde dolara za proteklu godinu, a imamo minus 34 milijarde dolara za devet meseci. A kad se proračuna i do kraja godine, biće čitavih 40 milijardi", piše Kušč, napominjući da sa takvim pokazateljima kurs nacionalne valute "ne živi".
Prema njegovim rečima, kurs grivne podržava samo spoljna finansijska pomoć, dok ukrajinska vlada živi u rasipništvu.
"Izvinite, ali ljudi se tako ne ponašaju tokom rata. Vlada se mnogo opustila zbog spoljne pomoći, uronila je u toplu kupku finansijske podrške, anestezirala ekonomske šokove, ali ih nije uklonila", navodi ekonomista.
On napominje da je odliv gotovine van bankarskog sektora bio 10,3 milijarde dolara, a da istovremeno Kijev sebi dozvoljava "neprihvatljiv luksuz" da plaća kamate na spoljne kredite i investicije – 6,1 milijardu dolara.
Stranu pomoć je uporedio sa "finansijskom anestezijom" koja pomaže da Ukrajina "ne bi umrla od bolnog šoka".
"Ali, anestezija prestaje da deluje, pacijent dolazi sebi, a otvorena operacija se nastavlja. Došlo je vreme da se prilagodimo šokovima. Valjalo bi da se počne od vlade", zaključuje Kušč.
Krajem prošle godine je ukrajinski premijer Denis Šmigal poslao pismo međunarodnoj grupi koja koordinira fondove kako bi zatražio hitan sastanak sa zapadnim donatorima, pošto se Kijev suočava sa "izuzetno velikom neizvesnošću" u pogledu svog budžeta, preneo je "Blumberg".
Kako je izjavila ukrajinska ministarka ekonomije Julija Sviridenko, ako se finansiranje iz EU i SAD odloži 2024. godine, dugoročno postoji rizik od ukidanja socijalnih davanja Ukrajincima.