Ako nije to, šta je onda? Hercog kaže da masovna deportacija stanovnika Gaze nije plan Izraela

Više članova Netanijahuove vlade pozvalo je na masovno raseljenje Arapa iz palestinske enklave

Izraelski predsednik tvrdi da proterivanje Palestinaca nije zvanična politika vlade, iako su neki članovi vlade premijera Benjamina Netanjahua pozvali na upravo takav potez.

"Kažem direktno, zvanično i nedvosmisleno, ovo nije stav Izraela", rekao je predsednik Isak Hercog u intervjuu za En-Bi-Si, prenosi "Politiko".

Kako je rekao, pojedini ministri "mogu da pričaju šta hoće, i to meni može da se ne sviđa, ali ovo je politika Izraela".

Izraelski ministar nacionalne bezbednosti Itamar Ben Gvir je početkom januara rekao da bi "ohrabrivanje stanovnika Gaze da emigriraju" van enklave usred rata u kojem je ubijeno više od 24.000 Palestinaca bilo "ispravno, pravedno, moralno i humano rešenje", tvrdeći da bi to omogućilo Izraelcima koji žive u pograničnim zajednicama da se vrate kući.

Nakon što je portparol Stejt departmenta Metju Miler osudio njegove izjave, Ben Gvir je na Telegramu poručio: "Veoma cenim SAD, ali uz svo dužno poštovanje… mi ćemo učiniti ono što je dobro za državu Izrael."

Ministar finansija Izraela Bezazel Smotrič je takođe rekao da "ono što treba da se uradi u Pojasu Gaze jeste da se podstakne emigracija", dodavši da bi diskusija o daljoj sudbini Gaze bila "potpuno drugačija" ako u enklavi ostane "100.000 ili 200.000, a ne dva miliona Arapa".

Iako je Netanijahuova vlada dosledno demantovala ovakve tvrdnje, u vladinom dokumentu koji je procurio u novembru se upravo pozivalo na masovno preseljenje svih 2,3 miliona stanovnika Gaze na egipatsko Sinajsko poluostrvo, što je podjednako uznemirio Palestince i Egipćane.

U međuvremenu, u sukobu Izraela i Hamasa, više od 23.000 stanovnika Pojasa Gaze je stradalo, sama enklava sravnjena sa zemljom, a desetine hiljada ljudi je iseljeno.