Lansiranje kineskog satelita, koji je preletao preko Tajvana i greškom aktivirao sirene za vazdušnu opasnost, izazvalo je političku oluju na tom ostrvu, samo četiri dana pre predsedničkih izbora.
Tajvanska vlada objavila je da ne smatra da lansiranje rakete predstavlja pokušaj Pekinga da se umeša u izborni proces, dok je vodeća opoziciona partija dovela u pitanje razloge za aktivaciju sirena, navodi Rojters.
Ministarstvo odbrane izvinilo se zato što su u svom inicijalnom saopštenju koristili reč koja bi mogla da se prevede kao "projektil".
Ipak, vlasti u Tajpeju prethodnih nedelja su više puta optužile Peking da pokušava da utiče na rezultate predstojećih predsedničkih izbora koristeći svoj vojni, politički i ekonomski uticaj.
Kina je takve optužbe odbacila i nazvala ih je "prljavim trikovima".
Kandidat vladajuće partije Lai Čing-te podržao je procenu Ministarstva odbrane, koje je objavilo da raketa nije predstavljala opasnost po Tajvan.
Kineska Kancelarija za tajvanske poslove je u pisanom odgovoru na pitanje Rojtersa naglasila da je lansiranje tog satelita redovna godišnja aktivnost i da nema nikakve veze sa izborima na tom ostrvu.
Kina je već lansirala dva satelita početkom decembra sa lansirne stanice u Unutrašnjoj Mongoliji, a nijedan od njih nije preleteo preko Tajvana.
Astrofizičar Džonatan Mekdauel je za Rojters rekao da se satelit nalazio na "izuzetno visokoj nadmorskoj visini" u trenutku kada je napustio kontinentalnu Kinu, kao i da je odluka tajvanskih vlasti da uključe sirene za uzbunu – preterana.
Vodeća opoziciona partija Kuomintang (KMT) kritikovala je reakciju vlade i naglasila da sirene "ne bi smele da postanu izborni alat".
Predsedavajući KMT-a Erik Ču u sredu je novinarima rekao da ljude najviše brine to da li je upozorenje poslato greškom ili su oni koji ga šalju imali određeni cilj na umu.
"To je kao kako je (vladajuća) Demokratska progresivna partija (DPP) nedavno sve nazvala kineskim mešanjem u izbore. Ovo je još jedan novi potez takozvanog kineskog mešanja u izbore", rekao je on.