Svet

Irak traži brz izlazak američkih trupa iz zemlje

Imajući u vidu da je Islamska država poražena 2017. godine, američke trupe odavno nemaju razloga da budu u Iraku, rekao je premijer te zemlje Mohamed Šia el Sudani
Irak traži brz izlazak američkih trupa iz zemljewww.globallookpress.com © Ameer Al-Mohammedawi/dpa

Irak želi da postigne dogovor sa SAD o brzom i potpunom povlačenju američkih trupa iz te bliskoistočne zemlje, rekao je premijer te zemlje Mohamed Šia el Sudani, navodeći da je njihovo prisustvo predstavlja destabilizujući faktor usred pretnje od prelivanja sukoba Izraela i Hamasa van granica Pojasa Gaze.

"Treba reorganizovati ovaj odnos tako da nijedna strana, bilo unutrašnja ili međunarodna, ne može da narušava stabilnost u Iraku i regionu", rekao je El Sudani za Rojters.

Podsetimo, koalicija predvođena SAD izvršila je invaziju na Irak 2003. godine, svrgnuvši pritom Sadama Huseina sa vlasti. Iako su se povukle iz zemlje 2011. godine, američke trupe vratile su se u zemlju 2014. godine kao deo međunarodne koalicije za borbu protiv Islamske države, a Vašington trenutno ima 2.500 vojnika razmeštenih u zemlji.

S obzirom na to da je Islamska država teritorijalno poražena 2017. godine, Sudani smatra da američke trupe odavno nemaju razlog da budu tu.

Zahtevi za odlazak američkih snaga mogu se u Iraku čuti već godinama, a posebno su se intenzivirali usred niza udara koje su SAD sprovele na militantne grupe koje su ujedno deo formalnih iračkih bezbednosnih snaga.

Britanska agencija napominje da su napadi lansirani kao odgovor na dronovske i raketne udare na američke snage koje su usledile kao odgovor na vojnu kampanju Izraela u Gazi.

"Hajde da se dogovorimo oko vremenskog okvira (za izlazak koalicionih trupa) koji bi, iskreno, trebalo da bude brz, kako one ne bi ostale ovde dugo i kako bi se sprečili dalji napadi", rekao je Sudani, napomenuvši da samo kraj rata Izraela u Gazi može sprečiti regionalnu eskalaciju.

U suprotnom, rat se može raširiti u regionu koji je od velikog značaja za svetske lance snabdevanja energentima.

Kako navodi, Bagdad je sada sposoban da se samostalno brani od terorista i trebalo bi da uživa pun teritorijalni suverenitet, a čime bi se izbeglo uvlačenje Iraka u potencijalni regionalni sukob.

Dodaje da je Irak otvoren za uspostavljanje bilateralnih odnosa saradnju u oblasti bezbednosti sa SAD i njihovim koalicionim partnerima, što bi moglo uključivati obuku i savetovanje iračkih snaga, kao i kupovinu oružja.

"SAD nam nisu neprijatelj i mi nismo u ratu sa njima, ali ako se ove tenzije nastave, to će definitivno imati posledice i stvoriti jaz u ovim odnosima", rekao je on.

image