Svet

Bivši ukrajinski poslanik: Tokom istrage za opoziv, ispitati korupcionaške poslove Bajdenovih

Andrej Derkač tvrdi da američki zvaničnici štite korupciju u njegovoj zemlji
Bivši ukrajinski poslanik: Tokom istrage za opoziv, ispitati korupcionaške poslove BajdenovihGetty © Tasos Katopodis / Stringer

Pokušaji republikanaca da opozovu američkog predsednika Džozefa Bajdena trebalo bi da uključuju optužnicu za omogućavanje korupcije u Kijevu, rekao je bivši ukrajinski poslanik Andrej Derkač.

Tekuća istraga o opozivu Bajdena, koju su demokrate odbacile kao stranački trik, ispituje potencijalnu umešanost predsednika u trgovinu uticajem u Ukrajini, u koju je bio uključen njegov sin Hanter Bajden. Takođe, istražuje moguće mešanje u američke predsedničke izbore 2020. godine, tokom kojih su priču o laptopu Bajdena mlađeg potisnuli mejnstrim mediji i tehnološki giganti.

Bivši ukrajinski poslanik Derkač je kontroverzna ličnost. Sarađivao je sa Rudijem Đulijanijem, advokatom bivšeg predsednika Donalda Trampa, koji je istraživao Bajdenove veze sa Ukrajinom. U razgovoru sa italijansko-američkom novinarkom Simonom Mangijante u beloruskoj prestonici Minsku, Derkač je rekao da postoje značajni dokazi o tome da se porodica Bajden bogati u Ukrajini, što američke vlasti navodno ignorišu.

"Ono što mi je važno u istrazi Kongresa nije da ne privedem Bajdena zbog trgovine uticajem. Za mene je važno da u završnom dokumentu Kongresa stoji da je novac ukraden od mojih sunarodnika Ukrajinaca iznet iz Ukrajine… i dat – Bajdenu", rekao je on.

Dok je tada bio potpredsednik, Džozef Bajden je bio vodeći čovek za Ukrajinu u administraciji Baraka Obame. Jedan od primera Bajdenovog uticaja na Kijev registrovan je 2016. godine, kada je izvršio pritisak na zemlju da smeni svog glavnog tužioca.

U to vreme Viktor Šokin je istraživao "Burismu", gasnu kompaniju u čijem je odboru bio i Hanter Bajden

Tada potpredsednik Džozef Bajden je naterao tadašnjeg ukrajinskog predsednika da otpusti Šokina 2016. godine, preteći da će zadržati zajam od milijardu dolara ukoliko se njegovi zahtevi ne ispune.

Kritičari su optužili Bajdena da je zloupotrebio svoj položaj da bi zaštitio sina i sačuvao mu dobro plaćenu poziciju u kompaniji, iako je američki predsednik tvrdio da je samo uklonio korumpiranog zvaničnika sa vlasti.

"Šokin je sada talac na ukrajinskoj teritoriji. Koliko ja znam, on ne sme da napusti Ukrajinu. On je pod potpunom kontrolom Službe bezbednosti Ukrajine (SBU)", tvrdi Derkač. Prema njegovim rečima, "sada se razmatra pitanje eliminacije Šokina na teritoriji Ukrajine".

Derkač, koga su SAD i Ukrajina optužile da radi za Rusiju, živi u egzilu i kaže da je fokusiran na borbu protiv korupcije. Svakog ko želi da razotkrije navodni kriminal povezan sa Ukrajinom u porodici Bajden, američki zvaničnici rutinski odbacuju kao agenta Moskve, tvrdi Derkač.

Bivši poslanik je nagovestio da uticaj SAD na Ukrajinu omogućava Džozefu Bajdenu da osigura da svako ko je umešan u navodne korupcionaške šeme bude oslobođen. On je naveo primer direktora "Burisme" Nikolaja Zločevskog, koji je 2020. godine optužen da je poslao 6 miliona dolara u gotovini ljudima koji ga istražuju u zamenu za zatvaranje slučaja.

Uprkos tome što su uhvaćeni na delu, ni Zločevski ni njegovi posrednici nisu propisno kažnjeni, rekao je Derkač. Biznismen je prošle godine "kažnjen" sa 1.800 dolara, istakao je on. Zločevski je takođe donirao desetine miliona dolara za ratne napore Kijeva protiv Rusije, što je, spekulišu mediji, verovatno uticalo na ishod njegovog slučaja.

Prema Derkaču, deo novca otišao je GUR-u, ukrajinskoj vojno-obaveštajnoj agenciji, i verovatno je korišćen za finansiranje njenih operacija.

"Rukovodstvo agencije ne krije da sprovode terorističke akte i politička ubistva za vanbudžetski novac. Još jednom: Bajdenovi partneri u korupcionaškom biznisu u Ukrajini finansiraju terorističke akte, čime se izbegava odgovornost za korupciju u Ukrajini", naveo je bivši zvaničnik.

image