Kina gradi mega-luku na obali Pacifika u Peruu koja će dati turbo ubrzanje trgovini sa Južnom Amerikom, prenosi Rojters.
Luka čija je vrednost 3,5 milijardi dolara trebalo bi da bude otvorena krajem ove godine, navodi se u tekstu i dodaje da je Kina potisnula Sjeidnjene Ameirčke države kao najveći trgovinski partner Južne Amerike, kupujući njihovu soju, kukuruz i bakar.
Luka, koja je u većinskom vlasništvu kineske državne firme "Kosko šiping" biće prva u Južnoj Americi pod kontrolom Kine.
Ona će moći da opslužuje najveće teretne brodove, koji će ići direktno za Aziju, smanjujući nekim izvoznicima putovanje za dve nedelje.
Ministar trgovine Perua Huan Metjuz Salazar kaže da će luka pretvoriti Peru u strateško trgovinsko čvorište između Južne Amerike i Azije, a kako se ističe, gradnja luke deo je kineskog "Pojasa i puta" i počela je 2018. godine.
Očekuje se da će prva faza gradnje biti gotova u novembru ove godine, kada bi Peru trebalo da poseti i kineski predsednik Si Đinping koji će prisustvovati samitu Azijsko-pacifičke ekonomske saradnje. On bi tom prilikom trebalo i da otvori luku.
Menadžer korporativnih poslova u "Kosku" Mario de las Kasas kaže da je luka deo novog kineskog "puta svile", a kako se dodaje, peruanska vlada planira da napravi ekskluzivnu ekonomsku zonu u blizini luke. "Kosko" planira da izgradi industrijsko središte blizu nje gde bi se obrađivale sirovine poput žitarica ili mesa iz Brazila, a zatim prevozile u Aziju.
Kina je prestigla SAD u trgovini sa Južnom Amerikom. Promena u proteklih deset godina je velika. Pre deset godina, Peru, drugi u svetu proizvođača bakra, trgovao je nešto više sa Sjedinjenim Državama nego sa Kinom. Sada Kina ima više od 10 milijardi dolara prednosti u bilateralnoj trgovini, pokazuju najnoviji godišnji podaci.
Trgovina Perua sa Kinom se udvostručila u poslednjoj deceniji na 33 milijarde dolara u 2022. godini, podstaknuta rastućim izvozom bakra, čak i kada je njegova trgovina ostala u padu sa Sjedinjenim Državama.
Kina je u istom periodu uložila oko 24 milijarde dolara u peruanske rudnike, električnu mrežu, transport i proizvodnju hidroelektrične energije. Izvoz u Kinu je porastao za 9,3 odsto u prvih jedanaest meseci prošle godine, pokazuju vladini podaci, brže od 5,3 odsto rasta izvoza u SAD.
Peru ima 9,4 milijarde dolara trgovinskog suficita sa Kinom i 1,3 milijarde dolara deficita sa Sjedinjenim Državama.
Peking je prošle godine ojačao veze sa Urugvajem i Kolumbijom na "strateška partnerstva" – s tim što je potonja saveznik SAD.
Predsednik Argentine Havijer Milei, nekada veoma kritičan prema Kini, ublažio je svoj stav otkako je prošlog meseca preuzeo dužnost, ističući značaj Pekinga za ekonomiju pogođenu krizom.