Kao u Prvom svetskom ratu: Najezda glodara na frontu, hiljadu miševa na četiri ukrajinska vojnika
Najezda miševa i pacova na liniji fronta još jedna je glavobolja koja je snašla ukrajinske vojnike, koji, prema pisanju Si-En-Ena, sakate njihovu borbenu sposobnost i stvaraju jezive uslove koji su mučili još i trupe u rovovskim borbama Prvog svetskog rata.
Pripadnica ukrajinske vojske s pozivnim znakom "Kira" potvrđuje za američki medij da je, dok njen bataljon, dok je prošle jeseni bio u južnom delu Zaporožja, zahvatila "epidemija miševa".
"Zamislite da odete u krevet, a noć počinje tako što vam se miš uvuče u pantalone ili džemper, ili vam žvaće vrhove prstiju, ili vas ugrize za ruku. Spavate dva ili tri sata, u zavisnosti od toga koliko imate sreće", kaže Kira za Si-En-En.
Procenjujući da je u njenoj zemunici za četiri vojnika bilo čak oko 1.000 miševa, ona zaključuje da "nisu nas miševi posećivali, mi smo bili njihovi gosti".
Najezde glodara su delom posledica promene godišnjih doba i ciklusa parenja miševa, ali su takođe, ukazuje medij, pokazatelj da je rat postao statičan od kako je snažno ojačana ruska odbrana odbila ukrajinsku kontraofanzivu.
‼️🇷🇺⚔️🇺🇦 With winter setting in a new problem arose. Rats and mice seeking shelter in trenches and strongholds.🇺🇦🪖💀 They say the mice population is massive due to all the dead Armed Forces of #Ukraine soldiers who's bodies litter the fields in Zaporozhye. pic.twitter.com/SkO4ooSdTf
— Maimunka News (@MaimunkaNews) December 2, 2023
Usred još jedne oštre zime, navodi Si-En-En, miševi traže hranu duž linije fronta duge 1.000 kilometara šireći tako bolesti i nezadovoljstvo.
Ukrajinka Kira nema šta nije probala kako bi se oslobodila glodara – prskala je otrov, amonijak, a čak se i molila. Ali, miševi su stalno dolazili.
"Imali smo mačku po imenu Busija, koja nam je u početku takođe pomagala i jela miševe. Ali, kasnije ih je bilo toliko da je odbila. Mačka može da uhvati jednog ili dva miša, ali ako ih ima 70, to je nerealno", svedoči Kira.
Video-snimci koje su vojnici delili na društvenim mrežama pokazali su razmere zaraze na linijama fronta. Miševi i pacovi se vide kako se šepure ispod kreveta, u ruksacima, agregatima, džepovima kaputa i jastučnicama.
Izveštaji s fronta podsećaju na one iz Prvog svetskog rata, kada je gomilanje otpada i leševa omogućilo "rovovskim pacovima" da se brzo razmnožavaju. Pacovi su noćne životinje i često su najaktivniji dok vojnici pokušavaju da se odmore, što izaziva ogroman stres.
U Prvom svetskom ratu, populacija pacova je porasla kada je sukob počeo da stagnira. A, postoji bojazan da je se isto dešava i sada.
Battlefield hardened Rats! In the trenches of Ukraine, soldiers endure rodent infestations and mud-soaked battlefields that evoke the conditions of World War I https://t.co/SeqtgsFeve via @WSJ
— PMac14 (@PCabe14) December 10, 2023
Istraživač u ukrajinskom Nacionalnom muzeju nacionalne istorije, Igor Zagorodnjuk, kaže da je invazija miševa delom posledica toga što je ovim životinjama upravo jesen vrhunac reprodukcije, ali i zbog posledica samog rata.
"Ozimi usevi posejani u jesen 2021. godine 2022. godine na mnogim mestima nisu požnjeveni i dali su izdašne samosetve. Miševi koji su se tu hranili preživeli su veoma toplu zimu", rekao je on, dodajući da je rat rasterao prirodne predatore i ovim glodarima omogućio da se slobodnije razmnožavaju.
Osim što izazivaju anksioznost i bolest među vojnicima, miševi takođe pustoše i vojnu i električnu opremu.
"Miševi su žvakali sve: radio, repetitore, žice. Ulazili su u automobile i žvakali električne instalacije, a žvakali su i rezervoare i točkove. Samo u našoj zemunici je šteta iznosila 26.500 dolara", kaže Ukrajinka Kira.