Fenomen "bindžovanje" alkohola: Evropljani piju sve ređe, ali sve više

Iako je dnevno konzumiranje alkohola u padu, nastao je novi običaj opijanja koji je postao sve rasprostranjeniji, navodi "Euraktiv"

Svakodnevno konzumiranje alkohola je u padu, ali su epizode intenzivnog opijanja u porastu među Francuzima, prenosi "Euraktiv" i napominje da se sličan trend može zapaziti i drugde u Evropi.

Broj ljudi koji na dnevnoj bazi konzumiraju alkohol u konstantnom je padu već godinama, i 2021. godine je iznosio svega 39 odsto populacije, dok je 2000. godine takvu praksu upražnjavalo 62,6 odsto Francuza, navodi se u studiji francuske državne zdravstvene agencije SPF koju citira ovaj medij.

Pad u dnevnom konzumiranju alkohola karakteriše čitavu Evropu, ukazuje izveštaj Svetske zdravstvene organizacije o zdravlju u Evropi iz 2022, gde se ističe da je ukupna potrošnja alkohola po glavi stanovnika pala za 2,5 litara, ili 21 odsto, između 2000. i 2019. godine.

Međutim, umesto dnevne čaše vina, mladi se odaju "bindž" pijenju, koje podrazumeva konzumiranje velikih količina alkohola u kratkom vremenskom periodu, napominje "Euraktiv".

Iako i ovaj trend počinje da opada među mladim Francuzima, on sada uzima maha među ženama starijim od 35 godina, navodi se u izveštaju, među kojima je broj "bindž" konzumenata alkoholnih pića porastao sa 21,4 na 23 odsto između 2017. i 2021. godine. 

Fenomen "bindž" pijenja je takođe u porastu i u drugim delovima Evropem navodi se u decembarskom izveštaju Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OESR), a Danska, Rumunija, Velika Britanija, Luksemburg, Nemačka i Belgija su među najvećim svetskim "bindž" konzumentima, dok je Francuska deseta.